ПАРАЋИН У СРЦУ И НА ПЛАТНИМА: Посвећен граду у коме није рођен

Зорана Рашић

12. 09. 2021. у 07:25

ПЕДЕСЕТ слика Параћина у периоду од 1959. до 2009. године за педесет година стваралачког рада, а почетком сматра своју прву самосталну изложбу коју је имао 1971.

ПАРАЋИН У СРЦУ И НА ПЛАТНИМА: Посвећен граду у коме није рођен

Фото З. Рашић

Боро Лекић, један од најпродуктивнијих сликара у Србији, пола века свог "сликописања" обележио је изложбом посвећеном граду у којем није рођен, али који сматра својим.

Рођен је у Дубруши у општини Исток на КиМ, у Параћин се са родитељима доселио као осмогодишњи дечак шездесетих година прошлог века. И од тад је више Параћинац него многи староседеоци.

ПРИЗНАЈУ му то и суграђани који су у великом броју у уторак похрлили у галерију Културног центра на отварање његове изложбе посвећене великом јубилеју. Да осете дах прохујалог времена родног града, када је све било много једноставније, спорије, када се дубље дисало...

Фото З. Рашић

- Изложбу сам зато и назвао "Како је дисао стари Параћин". Многи су зачуђени што целу изложбу посвећујем граду, али довољан ми је мотив враћање у младост уз помоћ боја и четкица. Идеја, инспирације и сећања било је за још много слика, али и ово довољно показује вредност овдашње прошлости. Оно што сам сматрао најинтересантнијим пренео сам на платна као приказ некадашњег живота на овом простору. Од старог Параћина, нажалост, мало смо сачували. А од најобичнијег камена могуће је испрести причу и оставити је генерацијама да је надограђују и чувају - прича Лекић.

СТАРА купалишта на Црници - Велики, Мали јаз и Јаружица, некадашњи корзо главном градском штрафтом, вуновлачара преко пута старе поште, путовање возићем до Мораве и језера, те извори Црнице и Грзе... То је само мали део мотива на Бориним сликама, препуним амбијената и људи, које су код посетилаца те вечери мамиле уздахе и изазивале носталгију. А то је сасвим довољно да Лекићева најновија изложба испуни циљ - да Параћинце подсети на некадашње време када се живело са много мање трзавица и много више емпатије.

Фото З. Рашић

У организацији Културног центра, поставка остаје у галеријском простору до 25. септембра.

ЛЕКИЋЕВИХ 10.000 ПЛАТНА

СТИЦАЈЕМ различитих околности, иако је цели живот сликао, Лекић је много година радио у параћинској Штофари, где је дизајнирао тканине. Слободни уметник постао је 1991, двадесет година након своје прве самосталне изложбе и од тада живи од сликања и за сликање. Више од 10.000 платна настало је у његовом атељеу, а како сам радо наглашава, својевремено је стварао и до 300 слика годишње, које красе разне установе и домове широм света.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру (ВИДЕО)

ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: "Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру" (ВИДЕО)

"ЈА САМ људско биће! У реду? Престаните да ме јурите! Мука ми је шта сваког дана морам да носим на раменима. Молим вас, оставите ме на миру."

22. 01. 2025. у 14:15

Коментари (0)

ВЕЛИКИ БРОЈ РУСА СТИЖЕ У СРБИЈУ: Посебан дан у марту 2025.