СЕЋАЊЕ НА „КРВАВИ МАРШ“: Обележена 80. годишњица од најтрагичнијих догађаја у Шапцу (ФОТО)
НИЗОМ пригодних дешавања под покровитељством града Шапца, обележено je сећање на 80. годишњицу ,,Крвавог марша“ (1941- 2021).
Крвави марш је догађај који представља једну од најтрагичнијих епизода Другог светског рата у Шапцу. Током одмазде немачке војске у септембру 1941. године, Шапчани су били привремено исељени из града у импровизовaни логор у месту Јарак. Током тих дана (24-30. септембар 1941), заробљеници су преживели различите облике тортуре, а многи се нису вратили живи. Преко 5000 мушкараца је одведено, а било је око 120 жртава.
Једини који је и даље жив, а учествовао је у Крвавом маршу је Миле Вујић. Градоначелник Шапца др Александар Пајић истакао је да треба неговати културу сећања и да је ово велики дан за Шабац и један од најпотреснијих датума у историји овог града.
- Данашњим програмом уприличеним поводом 80. годишњице ,,Крвавог марша“, Шабац и Шапчани сећају се једне од најтрагичнијих епизода Другог светског рата у нашем граду -рекао је др Александар Пајић, градоначелник Шапца. - Устанак који је отпочео у Србији 1941. године, убрзо је довео до немачког одговора. Шабац су 24. септембра били принуђени да напусте сви мушкарци старости између 14 и 70 година и крену преко Саве, на пут ка крајњем одредишту, логору у сремском месту Јарак. Деоницу дугу 23 километра, на коју су Шапчани поведени 26. септембра, прешли су готово у трку, за мање од 4 сата, уз претње, застрашивања и убиства. У сећању и литератури овај догађај је постао познат као Крвави марш. Централни догађај данашњег обележавања је изложба ,,Крвави марш 1941-2021” аутора Стевана Маринковића. Иако живих сведока ових догађаја готово да више и нема, наша је дужност као заједнице да негујемо сећање на прошлост и догађаје који су остали запамћени у колективној свести нашег народа.
Пут у бољу будућност, нагласио је Пајић, „ није замислив без сећања и историјског искустава из којег свако од нас, појединачно и колективно треба да извуче исправне поуке“.
Овом приликом позивам суграђане да погледају изложбу постављену на Тргу шабачких жртава рекао је градоначелник Шапца др Александар Пајић и додао да треба да извучемо поуку из свега онога што је било у прошлости како бисмо могли да изградимо лепшу и светлију будућност како за град Шабац тако и за Србију.
Стеван Маринковић, аутор изложбе ,,Крвави Марш 1941 – 2021” и документарног филма ,,Крвави марш” казао је да му је понуда да уради ову изложбу била изузетно занимљива јер се истраживањем Крвавог марша и страдања Јевреја у Шапцу бави 15 година.
-На шабачком тргу имамо две поставке. Једна изложба је ,,Крвави марш 1941- 2021” која говори о страдању Шапчана које је почело 24. септембра када их је немачка казнена експедиција покупила и протерала из града у неизвесност. Друга изложба говори о догађају који се десио 12. и 13. октобра, а то је стрељање шабачких мушкараца Jевреја, избеглица из транспорта Кладово – Шабац. Документарни филм сам урадио пре две године и зове се ,,Крвави марш” и ова изложба је допуна те приче”, истакао је Маринковић. В.Митрић
Током обележавања 80. годишњице ,,Крвавог марша“ организован је јавни час за ученике основних и средњих школа у сали Културног центра, помен жртвама Крвавог марша у Саборној цркви Св. Петра и Павла у Шапцу, изложба ,,Крвави марш 1941-2021“ на Тргу шабачких жртава, стручни скуп ,,Колико познајемо локалну историју” за професоре историје, а вечерас у 19.00 часова биће премијера документарног филма ,,Крвави марш“.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)