ПРОПАДА ТРЕЋИНА ПОСЛОВНИХ ИДЕЈА: Добар део новооснованих задруга не успева да настави даље по истеку друге године од почетка рада
НЕДОСТАТАК обртних средстава, радне снаге и тржишта, само су неки од проблема са којима се суочавају задруге основане после 2017, а таквих је у Србији трећина од укупно 3.000 још активних.
Током конференције "Развојни потенцијали задругарства у 2022", одржаној на Старој планини, истакнута је нужност веће контроле рада задруга, али и подршка онима који имају идеју како да наставе даље...
Јелена Несторов Бизоњ, председница Задружног савеза Војводине истиче потребу да заживи Фонд за развој задругарства који је предвиђен и законом који регулише ову област.
- Подстицајна средства задругарству су повољна и потребна, али нису довољна. Исто тако, задругари морају да имају свој пословни план, како би могли да наставе да остварују приход. Бројни су примери да задруге, посебно на почетку, током прве и друге године, имају план за оснивање, али нису на квалитетан начин успеле да осмисле реализацију. Није лако доћи до производа, а још теже наћи своје место на тржишту - каже Јелена Несторов
Бизоњ, уверена у то да би задруге требало да имају професионалног менаџера.
Посебно истиче и то да честа реченица: "Сви ћемо све да радимо", у пракси, најчешће значи да нико неће ништа да уради.
А, да се одрживост нових задруга доводи у питање, сведочи и податак да само 37 одсто њих има пословни приход, а чак 70 процената задруга нема ниједног запосленог.
Председник Задружног савеза Јужне Србије Дејан Митић сматра да основни проблем задругарства на југу Србије представљају ниска ликвидност и недостатак радне снаге.
- Једно је инвестирати у опрему, посебно ако се има у виду да новац за то обезбеђује држава, а сасвим друго се суочити са недостатком капитала који би задругари требало да уложе. Волео бих да у наредном конкурсу буде и клаузула о томе да је свако ко инвестицију не стави у функцију у року од две године дужан да опрему уступи другим задругама - каже Митић који, такође, инсистира и на већој контроли задруга, јер сматра да се многи за овај облик организовања опредељују са различитим мотивима.
ПРОБЛЕМ
ДРЖАВНИ секретар у Министарству привреде Зоран Димитријевић (на слици) каже да су развојни програми за подстицај предузетништва доступни и задругарима, али да они - у већини случајева - нису заинтересовани јер то нису бесповратна средства, већ је потребно и њихово учешће.
ДРАГОЦЕНО ОБЈАШЊЕЊЕ
ПРЕДСЕДНИК Задружног савеза Србије Никола Михајловић (на слици) каже да недостатак радне снаге, најчешће, представља велики проблем - чак и када се ради о сезонским пословима.
- У неколико наврата смо добили потврду да особе које примају социјалну помоћ могу бити ангажоване као сезонски радници, а да то не значи и да ће изгубити помоћ од државе - прецизира Михаиловић.
Препоручујемо
МИНИСТАР КРКОБАБИЋ НАЈАВИО НОВА УЛАГАЊА: Пола милијарде за задругарство Србије
22. 11. 2021. у 18:01
ОДОБРЕНО 57 ЗАХТЕВА ЗАДРУГА: Новац и задругама у општинама Неготин, Бољевац и Сокобања
09. 11. 2021. у 18:37
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)