ДНЕВНО "УБЕРУ" И ДО 4.900 ДИНАРА: На плантажи Станчића у Милошеву код Неготина почела берба купина
ГОРАН Станчић из Милошева код Неготина, са више од 20 година искуства у производњи купина, кренуо је у још једну бербу без загарантоване откупне цене, али са обећањем да ће најбољег берача послати на десетодневно летовање, у Грчку или Турску, где већ пожели.

Фото С. М. Јовановић
- Физички, берба и јесте и није тежак посао, али ове високе летње температуре знају да успоре бераче. Хтео сам зато да их мотивишем, али и да некога наградим са десет дана летовања. За почетак једну особу, а надамо се наредне године и више њих. Интересовања има са свих страна Србије, али смо тренутно списак попунили. За добре бераче се нађе место. Ми им обезбеђујемо редовну исплату на крају дана, кафу, хладне напитке, за ове са стране и гориво - каже Станчић.
Ових дана на плантажи породице Станчић двадесетак берача из целе Неготинске и Тимочке Крајине бере крупне плодове купина, по цени од 30 динара по килограму. Они најбољи уберу и до 180 килограма, па могу просечно да рачунају да дневно "уберу" од 2.000 до 4.900 динара, колико је рекорд из претходних берби.
- Берем и ја. Морам. Проверавам како ко бере. Има ту и нових људи који ово први пут раде, па да их упутим да беру црне, да буду целе, неоштећене. Прва и задња берба, то кажем из искуства, буду најлошије по количинама па добар берач за прву бербу убере и до 100 килограма, а после и до 180 килограма, зависно од спретности - додаје овај домаћин који је производњу купина започео 2001. на 40 ари, практично од нуле, пажљиво ослушкујући и земљу и купињаре.
Станчићи, сада, купину гаје на 1,20 хектара површине. Искрчили су старе засаде и спремају нове, предност дајући сорти лох нес, која се на овим просторима показала и као најслађа, али и најиздржљивија.
- Пре десетак дана смо имали екстремно високе температуре које су донекле умањиле приносе, али се надам да ће се род до краја августа, докле траје берба, сачувати. Очекујем род до 20 тона по хектару, уз пуну примену агротехничких мера које смо спровели, прихрану, наводњавање кап по кап - додаје Горан.

Фото С. М. Јовановић
За успешно гајење купина, стабилне приносе и добар квалитет, неопходно је да се обезбеди и оптималан ниво земљишне влаге. Купина овде има традицију, али последњих година притиснути све нижим откупним ценама, многи се теже одлучују да је узгајају.
- Сваке године улажемо у производњу као да ће се наш рад исплатити, а сваке године на почетку бербе ми немамо откупну цену, која и кад се формира не задовољава ни квалитет производње, а камоли трошкове који су присутни у производњи. Сматрам да би то под хитно требало да се промени како би произвођачи купина, малина и јагодичастог воћа одржали производњу - каже Горан Станчић.

Фото С. М. Јовановић
У ВИНУ НАЛАЗЕ СПАС
СТАНЧИЋИ део рода продају у свежем стању, као конзумну купину, по пијацама и маркетима, али су, да би сачували засаде, отишли корак даље и свој производ - претворили у вино.
- Како сам кренуо са купином, почео сам и са прављењем вина, експериментисали смо док нисмо били задовољни. Цене купине су нестабилне, не знају се на почетку бербе. Део је продамо као конзумну, ако буду добре цене даваћемо и хладњачама, а у сваком случају ћемо правити вино, а наше је љубав у чаши јер бирамо најбоље, најзрелије и најслађе купине - додаје Станчић.

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (1)