ПРЕВОЗ "ЗАУСТАВИО" И ЗАРАДЕ: Кулском дому здравља прети блокада рачуна због неисплаћених обавеза запосленима

З. Рајић

26. 10. 2022. у 08:15

ДОМУ здравља (ДЗ) у Кули запретила је блокада рачуна због неисплаћених путних трошкова запосленима.

ПРЕВОЗ ЗАУСТАВИО И ЗАРАДЕ: Кулском дому здравља прети блокада рачуна због неисплаћених обавеза запосленима

Неплаћени путни трошкови ремете рад ДЗ, Фото Т. Тамаш

Њих 65 од укупно 212 поднело је тужбе за наплату надокнаде за превоз за 2016, 2017. и 2018. годину. В. д. директора ДЗ др Жарко Шевин каже да укупна потраживања подносилаца тужби износе око пет милиона динара, али ће сума бити вишеструко увећана због судских трошкова.

- Наплата правоснажних судских решења се негативно одражава на функционисање и пословање ДЗ. У два наврата је каснило плаћање од стране РФЗО, како за плате, тако и за друге ставке - санитетски материјал, енергенте, материјалне трошкове... Највећи проблем је што ДЗ због те наплате није у могућности да измири плате за неуговорене раднике - наводи др Шевин. Неуговорени су они радници који су у сталном радном односу, али им плате и путне трошкове не обезбеђује РФЗО, него ДЗ. Таквих радника је у кулском ДЗ пет.

Доктор Шевин напомиње да су тужбе за наплату превоза до посла и са посла масовна појава, "што указује да није реч о појединачном, већ о системском проблему".

- Сви домови здравља у Западнобачком округу (Кула, Оџаци, Апатин), установе за смештај старих особа и многе школе суочене су са овим проблемом. Одредба Закона о раду, која регулише исплату путног трошка, није се мењала од 2005, па је питање зашто то није раније почело да се решава. Занимљиво је и да се ниједан синдикат свих претходних година није огласио по том питању - указује др Шевин.

Др Жарко Шевин, Фото Т. Тамаш

Трошкове путовања на посао и одласка с посла, како је предочио, РФЗО плаћа тек од 1. јануара 2019. године, од ступања на снагу појединачног колективног уговора.

НАКНАДА ЗА ОТВАРАЊЕ ВРАТА

Путни трошкови се жаргонски зову "ципелићи", јер се признају и онима који на посао долазе пешке, у недостатку јавног превоза. Др Шевин истиче да у многим случајевима запослени потражују путне трошкове који фактички не постоје.

- Пример је лекар, који је у селу Липар користио службени стан у саставу амбуланте. И поред тога што је отварањем стана практично улазио у просторије амбуланте, дотични је тужио ДЗ за исплату путних трошкова - изнео је др Шевин.

БОНУС ВИДЕО

КНЕЗ МИЛОШ ЈЕ ОДАВДЕ ОБЈАВИО СЛОБОДУ: У порти Саборне цркве чуло се вековима забрањено звоно

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ДРУГАЧИЈА ЈЕ, ЊЕНО ВРЕМЕ ТЕК ДОЛАЗИ: Некадашња шампионка хвали Олгу Даниловић