КО УНИШТАВА МАЛЕ УЛИЧНЕ БИБЛИОТЕКЕ У ВРАЊУ? Мали дрвени храмови културе константно на мети вандала
ПРЕ више од две године на централним градским улицама постављене су јединствене уличне библиотеке. Симпатичне кућице од дрвета служиле су да се књиге оставе, или узму за читање, па врате.
Фото: Ј.С.
Аутентичних имена по најзначајнијим делима најувенијег писца из Врања Боре Станковића, уличне библителе „Коштана“, Нечиста крв“, „Стари дани“ и „Божји људи“ често су се нашле на мети вандала, али чланови удржења грађана Борино европско Врање (БЕВ) кажу да неће одустати.
- У почетку су нам многи људи говорили да то неће опстати, те да ће за месец дана кућице бити уништене. Испоставило се да није баш тако. Тачно је да су много пута биле на мети вандала, „Коштана“ је рецимо у потпуности репарирана, али уличне библиотеке живе већ две године на свој начин – каже Бранислав Стојковић члан удружења које је осмислило и поставило уличне библиотеке.
Чланови удружења кажу да стално допуњују библиотеке, додају да их радује кад виде да то раде и други грађани, али им је жао када угледају поломљена стакла на некој од библиотека.
- Ми смо разочарани у смислу несарадње са градом, поставили смо библиотеке и донирали их граду. Очекивали смо да ће се позабавити њиховим одржавањем, али то није случај чак нам је и једна премештена, а да нас нису ни консултовали – каже Стојковић.
Ипак, он каже да су чланови удружења става да не треба одустати због појединаца, те ће и даље одржавати и допуњавати уличне библиотеке новим насловима, како би Борино Врање попут многих градова широм света неговало културу читања и поштовања писане речи.
Препоручујемо
ПРАВА БОРИНА КОШТАНА ЈЕ БИЛА ЛЕПОТИЦА: Откривена слика чувене Ромкиње из Врања (ФОТО)
11. 11. 2022. у 18:41
КОМПЛЕТАН СКРИНИНГ ПРОГРАМ: Општа болница у Врању добија дигитални мамограф
08. 11. 2022. у 17:50
Сада је дефинитивно пукло савезништво САД и Украјине: Зеленски урадио нешто незамисливо
УКРАЈИНСКО руководство, након више од годину дана напора да одржи стабилне односе са администрацијом председника САД Доналда Трампа, јавно је признало крах досадашњег партнерства.
20. 04. 2026. у 20:41
Мађар би да хапси Путина и Нетанјахуа: "Закон је јасан, то је обавеза"
БУДУЋИ мађарски премијер Петер Мађар изјавио је да ће се његова земља поново придружити Међународном кривичном суду и бити спремна да спроводи налоге за хапшење, укључујући и онај који се односи на израелског премијера Бењамина Нетанјахуа.
20. 04. 2026. у 20:04
Неће више наступати: Здравко Чолић одбио концерте, ово је разлог
КАО разлог Здравко Чолић је навео умор, али и унапред договорене породичне обавезе.
21. 04. 2026. у 10:37
Коментари (1)