"ТИТЕЛСКИ БРЕГ" МАГНЕТ ЗА ПУТНИКЕ НАМЕРНИКЕ: Туристички потенцијали Општине Тител
ТУРИСТИЧКИ потенцијали тителске општине, засновани на специјалном резервату природе и археолошком налазишту „Тителски брег“, као и делу Шајкашке области и чувеног Шајкашког батаљона, од немерљивог, не само националног значаја, изнедрили су веома садржајну понуду за госте и путнике намернике.

Фото: Н. Карлић
Ту је, свакако, Народна библиотека која броји 42.000 наслова са спомен галеријом „Стојан Трумић“ која располаже са 600 уметничких радова тог врсног експресионисте, затим следи видиковац „Калварија“ …
- Имамо стандардну, класичну једнодневну туристичку понуду за све узрасте, која почиње шетњом кроз центар Титела, посетом Информационом центру, галерији, библиотеци а затим одлазак на најлепши видиковац у Бачкој, и свакако, Тителски брег. Ту је упознавање са природним богатствима специјалног резервата природе- истиче Александра Николић из установе за заштиту природе „Тителски брег“ и наглашава да је посетиоцима посебно привлачна интерактивна макета резервата природе за коју се припрема биорамски приказ па ће цео простор бити у трећој димензији.
По речима Бранке Несторовић, археолога кустоса, гости Титела могу да се упознају и са културним и историјским наслеђем, од праисторије па до касног средњег века, да се друже са археолозима уз предавање о најзначајнијим локалитетима, као и да учествују у радионицама за децу и одрасле.
- Занимљиве су посете Центру за земљану културу у Мошорину, где се може видети како се старе куће прилагођавају данашњем времену и шта је заправо земљана архитектура, како се израђују черпићи, блатни малтер, како се праве сувенири од земље, приказују стари занати...и, свакако, обилазак објеката геонаслеђа. Јер, Тителски брег је феномен и у геолошком и у археолошком смислу, с обзиром на чињеницу да је стар 600.000 година- каже Несторовићева.
ПОЧИЊЕ НА ДАН СВЕТОГ ТРИФУНА
МАНИФЕСТАЦИОНИ туризам у тителској општини је веома развијен и разноврстан. Почиње у фебруару на Светог Трифуна, обележавањем славе виноградара, а затим следе изложбе ручних радова Удружења жена, наступи чланова културноуметничких друштава, „Смотра ћириличке писмености“, Фестивал израде предмета о земље, „Печуркијада“, „Виловачка фијакеријада“, такмичење у риболову и припремању котлића, Великогоспојинске свечаности, „Тестенијада и ваљушци“, „Ноћ младог вина и ракије“ …
Осим тога, госте Титела, како потврђује Марија Пастор, туризмолог, привлачи и крстарење на три реке и два ушћа, вожња Бегејом и Тисом, све до Дунава.
- То је посебан доживљај, баш као и јединствена прилика за посматрање птица, фотографисање, посета хранилишту за орла белорепана и друге грабљивице, који могу и да се прате „лајв стримингом“ на јутубу. Ту је, затим, и чудесно летење параглајдером у тандем лету са пилотом и неизоставна посета некој од чувених рибљих чарди на обали Тисе- каже Пасторова.

V.N.

"ПОЈЕДОХ СЕ ЖИВ, ИЗЛУДЕ МЕ ТО" Вучић о отварању ауто-пута до Пожеге: То су већ фолирања и глупирања, крајњи рок до понедељка
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић говорио је из Чачка о отварању ауто-пута до Пожеге.
03. 07. 2025. у 11:49

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи
ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.
01. 07. 2025. у 11:45

ИСПОВЕСТ РАДНИЦЕ: "Кад бисте ово знали, никад не бисте крочили на крузер"
ДРУШТВЕНИМ мрежама круже вирални снимци у којима особа која се представља као радница на крузеру дели детаље из живота на броду. У једном таквом видеу поделила је низ фотки у којима тврди да открива тајне живота на крузеру и тако шокирала многе.
05. 07. 2025. у 11:33
Коментари (0)