ПАРАДНА САБЉА НАШЛА НОВО МЕСТО: Академик др Владан Д. Ђорђевић је поклонио један део драгоценог породичног наслеђа Крушевачком музеју
НАРОДНИ музеј у Крушевцу чува део драгоценог породичног наслеђа академика др Владана Д. Ђорђевића (1938-2022).

Фото С. Бабовић
Један од најпознатијих српских и светских научника у области теоријске и природне механике флуида, пре 10 година је скромно ушетао у овдашњи музеј и дискретно, без медијске помпе, понудио да дарује музеју у родном граду нешто од заоставштине своје породице.
Тако је музеј добио оригиналну парадну сабљу са грбом Краљевине Југославије у власништву породице научника, који је преминуо овог октобра.
- Парадна сабља има сечиво "једносекло", капа дршке је у облику лавље главе и на сечиву је утиснут назив лиферанта официрске задруге, има и грб Краљевине Југославије - сазнајемо у музеју.

Фото Народни музеј у Крушевцу
Међу поклоњеним стварима су и џепни сат, пенкало, официрске еполете са футролом, диплома Војне академије из 1901. са потписом генерала Јанковића, припадала је Живојину Петровићу, претку по мајци Бранислави.
- Својим научним и педагошким радом дао је велики допринос развоју науке у Србији, његов одлазак велики је губитак за Одељење техничких наука САНУ, САНУ и свеукупну српску науку - саопштила је овог октобра Српска академија наука и уметности.
Др Владан Ђорђевић је рођен у Крушевцу 1938, где је завршио гимназију. Од 1962. па до пензије 2004. године био је професор Машинског факултета у Београду. Био је један од ретких Европљана - Хумболтов стипендиста (Алберт Лудвигс универзитет, Фрајбург) и Фулбрајтов стипендиста (Универзитет Јужна Калифорнија). Током богате каријере објавио је 97 научних и стручних радова и више од 200 пута је цитиран!

Фото САНУ
Дипломирао је 1961, магистратуру и докторат одбранио до 1966. године. На Машинском факултету био је асистент, прошао сва универзитетска звања, обављао је функцију продекана за наставу и био шеф Катедре за механику флуида од 1988. до 2000. године.
Академик Ђорђевић је заслужни члан Српског друштва и Европског друштва за механику, члан САНУ и Академије инжењерских наука Србије и Међународне академије нелинеарних наука. У САНУ је дуго био уредник едиције "Живот и дело српских научника" и члан уређивачког одбора "Српска енциклопедија". Једно од последњих признања које је добио за научноистраживачке резултате је из 2007. године, "Проф. др Војислав К. Стојановић" Удружења универзитетских професора и научника Србије.
Пре седам година је посетио своју гимназију у Крушевцу. Некадашњој школи и ђацима поклонио је неколико капиталних дела, међу њима и Речник српског језика.
ШКОЛСКИ ДАНИ
РАДОЗНАЛОСТ у школи, код потоњег уваженог професора приметио је наставник крушевачке Гимназије Ратко Чабрић. Препоручио му је да се претплати на стручни часопис штампан у то време у Загребу.
- Наставник Чабрић је био сјајан педагог. Из поштовања према њему претплатио сам се на часопис и нисам се покајао - испричао је 2020. године академик Владан Д. Ђорђевић, у дивном интервјуу, који се може прочитати на сајту Машинског факултета.

"ВУЧИЋ СТИЖЕ У МОСКВУ" Цео разговор Путина и патријарха Порфирија: Обојена револуција у Србији мора бити побеђена
У Москви је одржан значајан састанак између председника Руске Федерације Владимира Путина, Патријарха московског и целе Русије Кирила, патријарха Порфирија и митрополита бачког Иринеја Буловића. Састанак је протекао у атмосфери међусобног поверења и историјског пријатељства, уз снажно истицање заједничких вредности и потреба за духовним јединством православних народа.
23. 04. 2025. у 08:00 >> 10:39

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

КАКО ЈЕ ВОЈА САЗНАО ЗА ТУМОР НА МОЗГУ? Само овај симптом указивао је на озбиљан проблем
БИТКА са опаком болешћу почела је када је глумац осетио да му повремено трне рука.
23. 04. 2025. у 09:31
Коментари (0)