НОВО РУХО ЗА СТАРЕ ИЗВОРЕ ЖИВОТА: Наткривени бунари у Владимировцу туристички потенцијал Општине Алибунар
СЕЛО Владимировац, у јужнобанатској општини Алибунар, специфично је по својим наткривеним бунарима, који су стари више од два века.
Изграђени су у време Банатске војне границе, када је почела колонизација тог подручја. Тада су били извор живота, а данас су оронула културна добра од великог значаја, која имају неискоришћени туристички потенцијал. Зато је Завод за заштиту споменика културе Панчево покренуо процес њихове обнове.
Захваљујући финансијској подршци Покрајинског секретаријата за културу, стручњаци панчевачког Завода тренутно израђују конзерваторско-рестаураторски пројекат, на основу ког ће бити обновљен један од укупно шест владимировачких бунара. Реч је о грађевини која се налази близу центра, у главној сеоској улици кроз коју пролази међународни пут Београд - Вршац - Темишвар.
- Стање тог бунара је лоше, па смо приступили изради документације како бисмо га довели у стање конструктивне стабилности и оригиналног изгледа - каже, за "Новости", Димитрије Маринковић, архитекта конзерватор. - После израде пројекта биће познат обим планираних радова и њихова вредност. Рачунамо на подршку локалне самоуправе, а покушаћемо да обезбедимо средства и од надлежног министарства и секретаријата.
Ови бунари су значајни јер сведоче о планском систему водоснабдевања још у 19. веку, када је Владимировац делимично већ имао водоводну мрежу. Њихова градња је почела 1807, како би се новим становницима тог песковитог и неприступачног подручја обезбедила основна егзистенцијална потреба: пијаћа вода. Углавном су грађени на раскршћу улица, да би били доступни што већем броју домаћинстава.
- Бунари су копани на дубини од око 55 метара и тај део је озидан опеком. Наткривени су четвороводним кровом, који је некада био покривен шиндром, а данас црепом. Карактерише их дрвени механизам за вађење воде, који су покретали коњи. Вода се захватала спуштањем кофе или бурета везаних кудељним ужетом, а касније гвозденим ланцем - објашњава Гроздана Миленков, етнолог-конзерватор.
Коришћење бунара се постепено изобичајило после увођења сеоског водовода 1966. У Заводу немају податак да ли у њима и даље има воде, али, свакако, када буду били обновљени, они неће бити за употребу, већ ће служити да омладину, пролазнике и туристе подсете на давна времена.
ПРЕПОЗНАТЉИВ ЗАШТИТНИ ЗНАК
БУНАРИ су заштитни знак општине Алибунар, која је и названа по некадашњем Али-пашином бунару. Највише их има на популарном излетишту у Делиблатској пешчари, које се такође симболично зове - Девојачки бунар. Тамо их је осам, а онај централни, по ком је излетиште и добило име, налази се под заштитом државе. Ускоро би требало да буде проглашен и спомеником културе. Изграђен је у време Банатске војне границе, како би војници, који су по налогу Марије Терезије пошумљавали пешчару, имали где да се напију воде.
Препоручујемо
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) БРУТАЛНО УБИЈЕН ПОЗНАТИ ПЕВАЧ: Испливао језиви снимак ликвидације (ВИДЕО)
ШВЕДСКИ репер Габоро, чије је право име било Нинос Хоури, убијен је на паркингу у четвртак увече, јављају локални медији.
21. 12. 2024. у 08:06
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
АНЂЕЛКА БЕСНА: "Молим, зашто да не одем из твоје емисије? Не поштујеш ме"
ГЛУМИЦА је схватила да туђе непоштовање и неваспитање нема везе са њом.
22. 12. 2024. у 10:41
Коментари (0)