КРАЉЕВСКО ИМЕ ПОНОСНЕ ВАРОШИ: Краљевчани пригодно обележили 19. април - имендан свог града
Низом пригодних манифестација Краљевчани су на скроман и свечани начин обележили имендан свог града, 19. април, као дан када је краљ Милан Обреновић Први 1882. године донео указ којим је дотадашњи Карановац добио име – Краљево.

Г.Шљивић
Поводом овог значајног дана културне историје града на Ибру, Народна библиотека „Стефан Првовенчани“ и Завод за заштиту споменика културе Краљево су пред зградом овдашње Градске управе уприличили изложбу „Аџића кућа – споменик културе, књижевности и уметности”, чији су аутори мр Катарина Грујовић Брковић, мр Ана Гвозденовић и Ивана Хренко.

Г.Шљивић
Ову кућу у центру Краљева, као изузетан пример балканске фолклорне архитектуре, у првим деценијама 19. века саградио је познати краљевачки трговац и земљопоседник Јеврем Новаковић и она је, све до 1922. била у власништву његове породице када је продата Михаилу Хаџи Алексићу, тадашњем председнику општине. Од 2001. у њој је смештена „Повеља“, Издавачка делатност НБ „Стефан Првовенчани“.

Г.Шљивић
- Аџића кућа је утврђена за непокретно културно добро 1974. по скраћеном поступку како би се заштитила јер је претходно донета одлика да се сруши због изградње зграде тадашњег СДК. Осим што је на неки начин и симбол града, она је и пример доброг коришћења културног добра у савременим условима – каже Катарина Грујовић Брковић, директорка Завода за заштиту споменика културе Краљево.
ПРОМОЦИЈА И ДОКУМЕНТАРАЦ
ПОВОДОМ имендана, у краљевачкој библиотеци одржано је најпре представљање књиге „Мемоари Гаје Швабића и успомене његових потомака”, а потом и промоција монографије и документарног филма „Завичај у срцу”, Завичајног друштва „Краљево“ у Београду, коју је припремила група аутора под уредничким оком Љубице Рашковић Станковић и Милана Новаковића.

Г.Шљивић
Кроз своју историју, Каљево је чак пет пута мењало име. Првобитни назив Рудо Поље из 15. века, Турци су током своје владавине променили у Карановац. Од 1882. до 1949. године град на Ибру је носио име Краљево, да би од 1949. па до 1955. поново променио име у – Ранковићево, по тадашњем високом комунистичког функционеру Александру Ранковићу.
Од 1955. године, међутим, Краљевчани поново мењају име и пуних 68 година држе се указа краља Милана, поносно носећи краљевско име и славећи 19. април као имендан свог града.

ЗЕЛЕНСКИ БЕСАН: Ево шта је рекао о руској делегацији у Истанбулу
УКРАЈИНСКИ председник Володимир Зеленски стигао је данас у турску престоницу, Анкару, на састанак са турским председником Реџепом Тајипом Ердоганом, док се у Истанбулу очекује да руски и украјински званичници одвојено почну мировне преговоре.
15. 05. 2025. у 11:55

АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ ОТКРИВАЈУ: Русију ће на преговорима у Истанбулу представљати ова два званичника
ВИСОКИ бивши званичник Кремља, који је желео да остане анониман због осетљивости теме, рекао је да ће Русију на предстојећим преговорима у Истанбулу представљати министар спољних послова Сергеј Лавров и саветник председника за спољну политику, Јуриј Ушаков, објавио је лист Вашингтон пост.
14. 05. 2025. у 09:19

ПРЕМЕШТЕНИ БАТИНИ ПОСМРТНИ ОСТАЦИ: Није више у Алеји - остварила му се велика жеља, ево ГДЕ сада почива
ВЕЛИМИР Бата Живојиновић био је један од највећих глумаца на просторима некадашње Југославије. Многи су га поштовали и ван Србије. Добитник је бројних признања, многим младим глумцима је био узор.
15. 05. 2025. у 12:10
Коментари (1)