КАПЕЛА У МАТХАУЗЕНУ СРПСКИМ ЛОГОРАШИМА

В.Митрић

26. 05. 2023. у 18:00

СПОМЕН капела у Матхаузену биће освештана 10. јуна, уз присуство патријарха српског Порфирија и двадесетај епископа Српске православне цркве, високих званичника и мношта верућег народа из расејања и отаџбине. Домаћин светковине је Епархија ауастријско-швајцарска Српске православне цркве.

КАПЕЛА У МАТХАУЗЕНУ СРПСКИМ ЛОГОРАШИМА

фото В Митрић

Ангажовањем протојереја ставрофора Драгана Мићића из Линца почела је у лето 2014. године изградња тог спомен белега.

- Почетак тог великог и важног посла поклопио се са постављањем владике Андреја на чело поменуте епархије, па је, тако, овај подвиг добио додатну енергију и значај - прича прота Драган Мићић. - Апел нашег епископа, свим срцем, прихватили су верници парохије Линц, на чијем сам челу и до краја смо били неуморни и истрајни да наум доведемо до краја.

Војно гробље Рајфендорф-Матхаузен налази се свега двадесетак километара од Линца, али је мали број наших сународника који знају да на том месту почива између седам и осам хиљада српских војника, официра и цивила који су у јесен 1914. године заробљени и одведени из Србије и окфружења у заробљенички логор Матхаузен.

- Кроз овај логор, који припада Горњој Аустрији прошло је до 1918. године 40 хиљада Срба, Италијана, Руса и других народа - прича прота Драган Мићић. - С обзиром да сам заробљенички логор аустријске власти нису изградиле на за то предвиђеном месту, доведени су српски заробљеници на једну ледину, где су сами себи морали да узграде дрвене бараке у којима ће да бораве. Услед лоших здравствених и хигијенских услова иу самом логору, дошло је до избијања епидемије тифуса што је довело до масовног имирања интернираних српских заробљеника. На све ово надовезала се нешташица хране и огрева. Колико је ситуација била очајна и тешка, сведоче нам и писма која су Срби слави преко Црвеног крста својим породицама у отаџбини.

Тифус је, како истиче прота Мићић, „био узео толико маха, па се у помоћ и бригу о оболелим укључила и Католичка бискупија Линц, а тадашњи католички бискуп Рудолф Хитмајер неколико пута је посећивао логор“. Ускоро и сам оболева од тифуса и умире 1915. године

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

МОНСТРУОЗНО! Овај хоће да влада Србијом! Жене му криве кад их неко силује или пребије!