ЈЕДАН ОФТАЛМОЛОГ, А 100.000 ОЧИЈУ: За пацијенте у Севернобанатском округу задужена само др Драгана Радин
ОПШТА болница у Кикинди већ годинама има проблем мањка лекара, па на неким одељењима ради само један специјалиста.
Очно одељење требало би да има четири офталмолога, али већ две године пацијенте прегледа само један. Докторка Драгана Радин једини је запослени очни лекар не само у Кикинди са око 50.000 становника, већ и у Северобанатском округу, са још пет мањих општина. На прегледе долазе и пацијенти из средњег Баната, из села која су ближе Кикинди. Иако најчешће ради прековремено, др Радин не може сама да заврши оно што би требало да ураде четири доктора, па су листе чекања неминовне.
- Иако сам прошлог месеца обавила 563 прегледа или 27 дневно, имамо 333 пацијента који чекају први преглед, неки дуже од годину дана. На листи чекања су само они који нису хитни случајеви. Пацијенти са хитном патологијом прегледају се истог дана, а са хитнијом у року од месец дана - наводи др Радин.
И поред огромног обима посла, прошле године је урађено 40 операција катаракте, а ове године ће такве интервенције почети да се раде на терет фонда.
- На операцију катаракте чека се неколико месеци. Оперишемо само пацијенте са некомпликованим катарактама. Остале упућујемо у КЦВ, где се стављају на централну листу чекања - каже др Драгана Радин.
Добра опрема
- ИМАМО компјутеризовано видно поље, које је веома значајно за дијагностику, праћење пацијената са глаукомом и за откривање неуролошке патологије. Имамо и офталмолошки ултразвучни апарат. Радимо ситне операције на капцима и уклањање туморских лезија - набраја др Радин.
У друге установе пацијенти се упућују само ради додатне дијагностике, ласерских интервенција, операција и онда када се хитна стања догоде после радног времена амбуланте.
- Тренд у свету је да се пацијенти оперишу у дневним болницама и да истог дана иду кући. И ми задржавамо само оне којима је потребна системска терапија. Локалну пацијенти сами могу да примене код куће и свакодневно долазе на контроле - објашњава др Радин.
Осим ње, у Севернобанатском округу хонорарно раде још два офталмолога.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (1)