РЕГИСТРОВАНО 14 СЛУЧАЈЕВА МИШЈЕ ГРОЗНИЦЕ ОД ПОЧЕТКА ГОДИНЕ: Највише случајева у овом делу Србије
ОД почетка 2023. године до сада је регистровано 14 оболелих од хеморагијске грознице са бубрежним синдромом од чега су четири случаја са подручја Моравичког округа, потврђено је у Институту за јавно здравље " Др Милан Јовановић Батут".

Фото: Б. Грујић
Како су навели за "Блиц", резервоар вируса су мишолики глодари код којих се вирус одржава у природним жариштима. Људи се заражавају у контакту са глодарима или њиховим излучевинама, односно предметима који су загађени излучевинама глодара, укључујући и храну и воду која није на одговарајући начин заштићена.
Инкубација и симптоми
- Болест се не преноси са човека на човека, углавном јавља код одређених категорија људи који су због природе посла којим се баве више изложени (шумари, пољопривредници и др.). Након инкубације која траје од 3 до 45 дана, испољава најчешће у благој форми са инфективним синдромом сличном грипу и завршава се потпуним оздрављењем без последица. У тим случајевима је тешко поставити дијагнозу јер се најчешће и не тражи специфична лабораторијска дијагностика за ову болест - наводе из "Батута".
Како додају, код мањег броја оболелих се јављају теже клиничке форме праћене високом температуром (до 40 степени), боловима у крстима, стомаку, израженом малаксалошћу, са хеморагичним и бубрежним синдромом. Честе су и плућне манифестације. Код тешких форми леталитет се креће и до 10 одсто.
Подсетимо, на територији општине Ивањица током овог лета поново су забележени случајеви веома ретких инфективних обољења. Код два пацијента дијагностификована је мишја грозница, а код трећег лептоспироза.
БОНУС ВИДЕО: Брнабић: Да ли ће се у Словенији тражити смене политичара због елементарних непогода?
Препоручујемо

ОГЛАСИЛИ СЕ ИЗ БАТУТА: У Србији регистровано 10 случајева грознице Западног Нила
07. 08. 2023. у 17:44

ВАКЦИНА КЉУЧНА ЗА ПРЕВЕНЦИЈУ: До сада 25.060 деце вакцинисано против ХПВ-а
18. 07. 2023. у 13:11

РУЉА ИЗВУКЛА БРИТАНЦА ИЗ СТАНИЦЕ И ЗАПАЛИЛА ГА: Полиција није реаговала из страха за сопствену безбедност
БРИТАНСКИ држављанин преминуо је од последица тешких опекотина након што га је, према наводима локалних медија, група људи извукла из полицијске станице и запалила на улици, јавља Скај њуз.
22. 04. 2025. у 12:01

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

Халид Бешлић "тежак" 13 милиона €, а живи од кирије - "увалио" се у кредит
"САДА изнајмљујем све и живим од кирије, тако је најбоље."
21. 04. 2025. у 18:56 >> 18:56
Коментари (0)