ПОМОЋ УГРОЖЕНИМ ТЕКУНИЦАМА: ДЗППС и НП „Фррушка гора“ 28. октобра организују чишћење зараслих пашњака код Нерадина
ДРУШТВОИ за заштиту и проучавање птица Србије (ДЗППС) у сарадњи са Националним парком „Фрушка гора“, 28.октобра организују велику једнодневну акцију чишћења зараслих пашњака код Нерадина. Циљ је опоравак популације текунице, угрожене и строго заштићене врсте животиње. Заинтересовани љубитељи природе, претходно, морају обавезно да попуне пријавни формулар.

ФОТО: ДЗППС
Дуга тек нешто више од 20 центиметара, сивкастосмеђег крзна, крупних и слатких очију, кратког репа и кратких ногу – тако изгледа текуница, ендемска врста подземне веверице која живи само у централној и југоисточној Европи. Своиј живот везала је за отворена и травна станишта, ливаде и пашњаке, где од пролећа до јесени живои у породичним колонијама, трчкара хранећи се се пре свега биљкама, а током јесени и зиме одлази у своје подземне јазбине и запада у зимски сан. У нашој земљи је има још у Војводини и на истоку и југоистоку.
Бројност текуница је у Војводини опала за 70 одсто у односу на прву половину двадесетог века, а на истоку и југоистоку њихове смањене популације су се свеле на неколико изловонаних локалитета.
- Текунице једино могу да живе на отвореним стаништима обраслим ниском травом – објашњава Маријана Демајо из Друштва за заштиту и проучавање птица Србије. - У томе су им некада помагале краве, овце и козе које су ту пасле и одржавале ниску траву, међутим, пашарење још од 1970-их година контнуирано замире. Због тога су огромне површине пашњака обрасле инвазивним биљкама и жбуњем. Проблемима ту није крај, пашњаци су испресецани путевима, често затрпани дивљим депонијама, а можда и највећи проблем је што се претварају у оранице.
Управо зато Друштво за заштиту и проучавање птица србије већ неколико година ради на ревитализацији отворених степских станишта, а циљ је заштита ретке и угрожене животињске и биљне врсте које на њима живе. У оквиру пројекта „Степујмо заједно:ново поглавље у оживавању степских пашњака Фрушке горе“ организује чишћење пашњака на јужним падинама овог националног парка, у Нерадину.
- У природи је све повезано – додаје Демајо. - мада се ове активности усмерене на текуницу, верујемо да ће се позитивно одразити и на друге биљне и животињске врсте, поготово оне угрожене. Опоравком популације текунице можемо очекивати да се повећа популација степског сокола која сада броји мање од 50 јединки у целој Србији или да се на Фрушку гору врати орао крсташ којег има свега осам парова једино на северу Баната.

НАЈЗГОДНИЈА ХРВАТИЦА ПРИЗНАЛА ДА ЈЕ СРПКИЊА: Открила због чега говори хрватским језиком и зашто је променила презиме
ПЕВАЧИЦА и списатељица Нивес Зељковић, познатија као Нивес Целзијус, по многима једна од најзгоднијих Хрватица, открила је недавно у једном интервјуу за домаће медије да је заправо Српкиња.
14. 07. 2025. у 12:21

"ОН ЖЕЛИ ДА УЗМЕ СВЕ!" Путин обавестио Трампа да креће у велику офанзиву, дао му и рок
РУСКИ председник Владимир Путин обавестио је америчког председника Доналда Трампа да Москва намерава да појача војне операције на истоку Украјине у року од наредних 60 дана, објавио је портал Аксиос 14. јула, позивајући се на неименоване изворе упознате са телефонским разговором двојице лидера почетком месеца.
14. 07. 2025. у 10:04

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)