ЦЕО ЖИВОТ ДОБРОТВОР: Параћинац Слободан Ђорђевић у Црвеном крсту стекао пензију, али и даље помаже као волонтер
КАДА је први пут прошао кроз врата Црвеног крста у Параћину седамдесетих година прошлог века био је тек средњошколац. За Слободана Ђорђевића Црвени крст постао је тада друга кућа, а колико је он својим суграђанима препознатљив по раду у ЦК, толико је параћински Црвени крст постао препознатљив "по Слоби".
У међувремену, од дечачића волонтера стасао је у озбиљног активисту, а потом у професионалца. Пола века касније са свог радног места испраћен је у пензију, али његов "други дом" није остао без њега. За дугогодишњи рад награђен је медаљом Црвеног крста Србије, али нема дана, прича Ђорђевић за "Новости", да бар не помисли на Црвени крст ако већ не скокне из свог Доњег Видова до града да обиђе некадашње колеге и "провери ситуацију".
- Када сам завршио обуку из здравствено-превентивног рада, имао сам 19 година и то је први званични "папир" из ЦК који имам. Стар 47 лета. Као волонтер убрзо сам постао члан Управног одбора, а затим од 1985. до 1990. био сам председник Црвеног крста и то најмлађи у Србији. Пет година касније сам се ту запослио. Постао сам секретар, односно професионалац - присећа се Ђорђевић почетака.
ПОПЛАВА ВЕЛИКИ ИСПИТ
ПОРЕД ратова и санкција крајем прошлог века, други тежак испит за мој Црвени крст била је поплава 2014. Тада се велики део града нашао под водом. Санација последица трајала је чак три године и ту је помоћ становништву била драгоцена - истиче Ђорђевић.
Црвени крст града на Црници тада је био међу десет најактивнијих организација у ондашњој Југославији, а сада је међу 20 најактивнијих у Србији према важећој методологији мерења резултата.
- Током мог вишедеценијског рада за мене су најупечатљивија била два периода. Најпре, када смо заједнички правили нову зграду, где су осим нас били још некадашњи Радио Параћин и Центар за социјални рад. Касније смо се преселили у много већи простор од 500 квадрата који смо наменски адаптирали, где смо и сада. Најтежи период нам је из деведесетих година прошлог века због хиперинфлације, санкција, ратова, те огромног броја избеглих и расељених. Црвени крст је изнео ту главни терет. За избеглице смо обезбеђивали све - смештај, гардеробу, храну и огрев.
И данас, иако је већ месецима пензионер, Ђорђевића широко срце вуче у Црвени крст. Помаже свима искуством и саветима. Још је члан различитих тела ове организације. И - поново је волонтер.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)