САЧУВАНА БАШТИНА ЧУВЕНОГ АПОТЕКАРА: Наслеђе др Драгослава Кедровића из 1868. поклоњено Народном музеју у Крушевцу

С.БАБОВИЋ

19. 01. 2024. у 11:46

ВРЕДНО наслеђе најстарије апотеке у Крушевцу из 1868. године поклоњено је Народном музеју у овом граду, сазнају "Новости".

САЧУВАНА БАШТИНА ЧУВЕНОГ АПОТЕКАРА: Наслеђе др Драгослава Кедровића из 1868. поклоњено Народном музеју у Крушевцу

Foto:S.Babović

Оригинална апотекарска каса, вага и рецептура чувеног фармацеута др Драгослава Кедровића (1839-1907) припале су пре четири године апотеци, која данас носи његово име, у самом центру Крушевца. У реновираном простору, који на основу уговора о концесији користи приватна апотека, баштина др Кедровића била је изложена на самом улазу.

Сада је донета одлука да се комплетна официна поклони крушевачком музеју, чиме је комплетирана колекција др Драгослава Кедровића у овој установи.

- Реч је о заиста вредним елементима некадашње апотеке "Код Светог Јована", које су тренутно на конзервацији - открива за "Новости" историчар Никола Пантелић, директор Народног музеја Крушевац. - Након овог поступка, одлучићемо о начинима на које ћемо осмислити део наше сталне поставке, који сведочи о постојању чувене апотеке у Крушевцу и раду Драгослава Кедровића.

Старо име, натпис и плоча

"НОВОСТИ" су прве отвориле тему потребе задржавања имена "Кедровић" апотеке у центру града, након што је Градска управа Крушевац потписала уговор о јавно-приватном партнерству са елементима концесије за некадашњу Апотекарску установу, у оквиру које је била и Кедровића апотека. Концесионари су заиста имали слуха за жеље Крушевљана да ова апотека задржи старо име и поставили су стари натпис. И не само то, на улазу у апотеку у Видовданској улици, осванула је плоча са ликом и сведочанством о раду легендарног апотекара.

Народни музеј је већ имао изложен део намештаја (официна) из апотеке, као и предмете из инвентара (флашице, бочице, аван за биљке, посуде за препарате, инјекције са ампулама, левке, тучкове)... У Музеју се чува и први рецепт славног учењака, пореклом из Угроваца у Мађарској, који је за старе Крушевљане био више од апотекара.

- Врло брзо је стекао поверење народа, био је филантроп, помагао сиромашним ђацима, а као просветитељ, обилазећи околину вароши, успео је да увери људе у предности правог здравства и помогне им да се опросте од бајања, сумњивих исцељења, коришћења пијавица и других застарелих или сујеверних метода лечења - предочила нам је својевремено, етнолог Зорица Симић. - Помагао је воћарима да осавремене технологију у пољопривреди, одшколовао је многобројне апотекаре.

За свој рад, Драгослав Кедровић награђен је Орденом Светог Саве и Таковским крстом за учешће у ратовима 1876. и 1887. Лечио је користећи аустријску фармакопеју, односно, од 1881 - српску фармакопеју. Породичну традицију наставио је син Душан (1879-1965), који се школовао у Бечу и Инзбруку, а потом је све до пензије апотеку водила Душанова супруга.

Кедровићи су својевремено били ексклузивни дистрибутери крушевачке болнице, начелства крушевачког, грађанства, али и сиромашних ђака, како је истраживао 1968. године Милутин Р. Југовић у књизи "Столеће учене фармације у окружју крушевачком". Читавих 95 година генерације Кедровића лечиле су град, али је апотека наставила да живи и после њих.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

СРПСКЕ РЕЧИ КОЈЕ ТУРЦИ ЈОШ УВЕК КОРИСТЕ: Опстале су још од времена када су султани учили наш језик на двору