СИМБОЛ ГРАДИТЕЉСТВА, СВЕДОК ИСТОРИЈЕ И МЕСТО СТРАДАЊА: Реконструкција фасаде зграде бивше касарне у новосадској Улици војводе Бојовића
НАСТАВАК процеса обнове објеката у старом језгру Новог Сада, између осталог, подразумева и управо започету детаљну реконструкцију фасаде зграде Команде некадашње касарне у Улици војводе Бојовића, која је у статусу претходне заштите као споменик културе и представља важан део овдашњег градитељског наслеђа.

З. Грумић
Истовремено, поменуто здање је и својеврсно спомен-обележје многобројним родољубима, махом цивилима, које су припадници мађарских и немачких окупационих снага побили током првих година Другог светског рата - о чему сведочи и спомен-плоча на фасади зграде, постављена приликом обележавања прве деценије ослобођења града од фашизма.
Како је забележено у делу "Кратка историја Новог Сада", аутора Ђорђа Србуловића, представници Хортијеве власти су, одмах по уласку у град, у априлу 1941, почеле страховит терор над цивилним становништвом, па је већ у првих неколико месеци окупације ликвидирано око 500 Новосађана, углавном Срба. Недужни људи хапшени су по улицама и, под оптужбама да су "четници", спровођени на места ликвидација, а једно од таквих била је и касарна у продужетку некадашњег Лебарског сокака, данашње Улице војводе Бојовића, у којој су с јесени 1941. обављена масовна вешања и стрељања...
Назив
КАДА се, по завршетку Великог рата, Нови Сад нашао у новој држави - Краљевини Срба, Хрвата и Словенаца - у његове војне објекте сместила се нова војска, па је ова касарна добила назив "Краљ Петар".
Поменути војни објекат, нажалост, памти и погром цивила током такозване Новосадске рације, у јануару 1942, када је био једно од стратишта у тој злогласној акцији мађарске окупационе војске, жандармерије и полиције, коју је животом платило више од 1.200 Срба, Јевреја и Рома.
- Бивша касарна, једна од две које су у Новом Саду изграђене крајем 19. века, у тадашњој Аустроугарској монархији, осим несумњиве архитектонске вредности, нама значи и као својеврсни споменик који чува сећање на бројне погубљене - навео је градоначелник Милан Ђурић на друштвеним мрежама, поводом обнове за коју је локална самоуправа издвојила 12 милиона динара.
Јер, током последњих деценија, у објектима некадашње касарне станују породице избеглих после ратних сукоба на просторима бивше Југославије, а - судећи по новим урбанистичким плановима - комплекс у Улици војводе Бојовића требало би да добије културно-туристичку намену.

ДАЊУ САМ МЕДИЦИНСКА СЕСТРА, НОЋУ СТРИПТИЗЕТА: "Мушкарци ме се превише плаше, сама сам последњих седам година" (ФОТО)
ЖЕНА по имену Хејли Хупер открила је да јој самопоуздање „уништава“ љубавни живот јер мушкарци сматрају да је „превише застрашујућа“.
23. 05. 2025. у 18:06

ХРВАТ ПОГИНУО НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Био официр француске војске, борио се у Луганску
ТОНИ Херцег, Хрват из Босне и Херцеговине и официр француске војске, погинуо је 6. маја у Луганској области у Украјини.
23. 05. 2025. у 17:00
Коментари (0)