МУЗЕЈ КОШАРКЕ НА ПРАВОЈ АДРЕСИ: Чачани убрзано припремају отварање поставке јединствене у читавој Европи
КАО завршница пројекта "Национална престоница културе 2023. - Чачанска родна", град на Морави добиће Музеј кошарке, јединствен у читавој Европи.
- Атрактивна поставка налазиће се на 415 квадрата објекта Соколане, чија је изгрдања започета 1912, а завршена две године касније. Са галеријом од још 277 квадратних метара, чиниће музеј комплексног типа, посвећен изучавању, интерпретацији и промоцији кошарке у Србији и Чачку, кроз музеалије које прикупљамо и које ћемо чувати и излагати - објашњава Делфина Рајић, директорка Народног музеја у Чачку у оквиру којег ће, као посебна јединица, бити и пункт посвећен магичној игри под обручима.
Концепт
КУСТОС Народног музеја у Чачку, др Милош Тимотијевић, који је укључен у овај пројекат, најављује да ће на два нивоа бити приказан развој југословенске кошарке од 1923, када је одиграна прва кошаркашка утакмица у Београду, па до ове године, када се планира отварање. Незаобилазно ће бити и сећање на кошаркашке раднике и играче који су, и те како, утицали на развој овог спорта на просторима бивше Југославије.
Музеј кошарке замишљен је као простор у којем ће се приказати развој овог спорта у Србији, а посебно у Чачку, па ће централно место у Холу славних припасти овдашњим легендама: Радмилу Мишовићу, Драгану Кићановићу и Жељку Обрадовићу. Посебан део намењен је мултимедијалним презентацијама, промоцијама, предавањима, популарисању кошарке... Архитектура поставке музеја посетиоце би требало да асоцира на спортску халу, а први експонат биће сребрна медаља са Европског првенства за јуниоре, које је 1968. одржано у шпанском граду Виго, коју је донео тадашњи млади репрезентативац и члан чачанског Борца, Садик Дида Зејниловић.
Нацрт пројекта, надаље, предвиђа да се у Чачку налази најважнији музеолошки центар посвећен кошарци у Србији, својеврсни локални, национални и регионални културни центар, те незаобилазно одредиште гостију из суседних градова, односно туриста из региона и света.
БОНУС ВИДЕО - ДР НОВОСТИ: Како бити емоционално интелигентнији?
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)