ПРОШЛОСТ ЈАГОДИНЕ KРОЗ АРХЕОЛОШKА СВЕДОЧАНСТВА: У Завичајном музеју у Јагодини
ИЗЛОЖБА „О прошлости Јагодине кроз археолошка сведочанства“ отворена је у Завичајном музеју у Јагодини.
Фото:З.Глигоријевић
Како језгро Завичајног музеја града Јагодине од његовог оснивања, пре седам деценија, чине богате збирке археолошког одељења, ауторке изложбе, археолошкиње Соња Перић и Смиљана Додић публици су хтеле да представе предмете из различитих периода који су пронађени на неколико локалитета у граду.
-Значајни локалитети су Пањевачки рит, „Сарина Међа” и “Црвене ливаде“ испод Ђурђевог брда. Имамо низ појединачних налаза са разних локација у граду, који су пронађени приликом градње зграда или копања темеља. Иначе, наше колеге Саво Ветнић и Милорад Стојић имали су плодну археолошку делатност кроз разна истраживања и ископавања на територији града,тако да ми баштинимо изузетно богат археолошки материјал у нашем музеју – рекла је Перић.
Додић је оценила да је заштитни знак овог музеја култна целина „Ритуална сахрана“.
-То није права сахрана, већ шест посуда које су положене на стерилно тло због неког ритуала. Можемо само да наслућујемо шта је то било. Оне, пре свега, имају велику лепоту и старе су око 3.000 година. Осим тих праисторијских предмета публици најзанимљивији могу да буду налази златног новца. Интересантно је да су сви са једног локалитета, са расадник Винарије „Пиано“. То су случајни налази који су поштени налазачи доносили музеју свога града и они су чувају у археолошким, тако и у збиркама историјског одељења. Има их од шестог века, византијски су, па све до млетачког новца из 15. и 16. века – рекла је Додић.
ШОК У ЊУЈОРКУ: Погледајте шта је Путинов специјални изасланик донео на разговоре са САД (ФОТО)
СПЕЦИЈАЛНИ изасланик руског председника Владимира Путина Кирил Дмитријев донео је на разговоре са званичницима у Сједињеним Америчким Државама бомбоне које на омотима имају Путинове цитате.
26. 10. 2025. у 17:16
ШТА СЕ ДЕШАВА У ПОКРОВСКУ? Ситуација за Украјину је много гора него на мапама, Сирски побеснео
РУСКИ председник Владимир Путин изјавио је данас да је град Покровск у Доњецкој области опкољен, док његови генерали тврде да је у граду и околини блокирано више од пет хиљада украјинских војника.
26. 10. 2025. у 18:54
"ЦЕЦИН СИНЕ, ЋУТИ И УДАРАЈ, ЗА БОЉЕ И НИСИ!" Водитељка одбрусила Вељку - "Озбиљан комплекс!"
НАКОН што је боксер Вељко Ражнатовић покушао да исмеје перформанс водитељке Јоване Јеремић, који је уприличила током прославе њеног рођендана, она му је брзо јавно узвратила, у свом стилу.
26. 10. 2025. у 10:48
Коментари (0)