ШЉИВА МАХОМ - ПРЕРОДИЛА: У Поморављу завршена берба раних сорти, а воћарима је преостало да са стабала "скину" само још чувени стенлеј

Зорана Рашић
Зорана Рашић

26. 08. 2024. у 00:15

БЕРБА шљиве у Поморављу је при крају и на стаблима је остала још само сорта стенлеј. Када и она буде "скинута", поморавски произвођачи ће већ почетком септембра завршити посао са воћком по којој се Србија препознаје.

ШЉИВА МАХОМ - ПРЕРОДИЛА: У Поморављу завршена берба раних сорти, а воћарима је преостало да са стабала скину само још чувени стенлеј

Фото: З. Рашић

У зависности од локације, род је негде одличан, а негде смањен чак и до 80 одсто. Тамо где шљиву још у цветању није "однео" мраз, а касније и суша, родило је више од 25 тона по хектару, колики је просек - објашњава Игор Андрејић, саветодавац за воћарство у Пољопривредној стручној служби која је надлежна за шест поморавских општина.

Штета

ПОМОРАВСКИ воћари процењују да ће највећа количина овогодишњег рода шљиве отићи у казане за ракију. И, кажу, то је штета, јер је познато да се ово воће најмање прска, па је најздравије када се конзумира у свежем стању, или суво...

Баш таква је слика шљивика и код једног од већих овдашњих произвођача. Зоран Илић (39) из Мириловца код Параћина, под овим воћем има 1,4 хектара - 24 стабла су руска џанарика, 120 чачанска родна, а све остало је поменути стенлеј. Преродила је парцела коју је могао да наводњава и коју није задесио мраз. С друге стране, приноси су за око трећину смањени у делу где су суша и хладноћа учинили своје...

- Ране сорте, џанарику и чачанску рану, већ сам обрао. Прва је отишла у ракију, углавном за кућне потребе, а другу сам продао. Што се стенлеја тиче, под њим ми је 80 одсто засада и бербу сам започео пре неколико дана. Најбољи воћњак од 40 ари залио сам два пута и ту су гране легле до земље, преродило је - каже Илић.

Он је летос кубурио са водом, али је примењивао све друге агротехничке мере, јер је по струци инжењер заштите биља. Зато и тврди да је у шљивицима које није могао да залива са тридесет одсто стабала - опао лист. Род је "изгорео" и само тамо где је земљиште успело да задржи влагу, квалитет је одличан.

Илић, притом, верује да неће имати проблем са пласманом, с чим се слаже и већина произвођача у Поморављу. Купци му долазе код куће, продаје стенлеј као конзумну шљиву, а нижу класу за џем и ракију. Цена је 60 динара за килограм, а ракијске шљиве 40. Прошле године продао је свих 50 тона, колико је и произвео, а могао је још толико, да је имао.

Ове сезоне понуда шљиве у Србији је слабија, па ће тржишта бити иако је извоз - пре свега у Русију - стао.

Фото: З. Рашић

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НАПАДНУТЕ ПОЛИЦИЈСКЕ СТАНИЦЕ, ПРУГЕ, ПУТЕВИ: Убијено најмање 33 људи (ВИДЕО)

НАПАДНУТЕ ПОЛИЦИЈСКЕ СТАНИЦЕ, ПРУГЕ, ПУТЕВИ: Убијено најмање 33 људи (ВИДЕО)

СЕПАРАТИСТИЧКИ милитанти напали су полицијске станице, железничке пруге и возила на ауто-путевима у пакистанској провинцији Белуџистан, убивши најмање 33 особе, саопштили су званичници у понедељак, у најраширенијем нападу етничких побуњеника последњих година, преноси Ројтерс.

26. 08. 2024. у 10:26

Коментари (0)

НАПАДНУТЕ ПОЛИЦИЈСКЕ СТАНИЦЕ, ПРУГЕ, ПУТЕВИ: Убијено најмање 33 људи (ВИДЕО)