ШЉИВА МАХОМ - ПРЕРОДИЛА: У Поморављу завршена берба раних сорти, а воћарима је преостало да са стабала "скину" само још чувени стенлеј
БЕРБА шљиве у Поморављу је при крају и на стаблима је остала још само сорта стенлеј. Када и она буде "скинута", поморавски произвођачи ће већ почетком септембра завршити посао са воћком по којој се Србија препознаје.

Фото: З. Рашић
У зависности од локације, род је негде одличан, а негде смањен чак и до 80 одсто. Тамо где шљиву још у цветању није "однео" мраз, а касније и суша, родило је више од 25 тона по хектару, колики је просек - објашњава Игор Андрејић, саветодавац за воћарство у Пољопривредној стручној служби која је надлежна за шест поморавских општина.
Штета
ПОМОРАВСКИ воћари процењују да ће највећа количина овогодишњег рода шљиве отићи у казане за ракију. И, кажу, то је штета, јер је познато да се ово воће најмање прска, па је најздравије када се конзумира у свежем стању, или суво...
Баш таква је слика шљивика и код једног од већих овдашњих произвођача. Зоран Илић (39) из Мириловца код Параћина, под овим воћем има 1,4 хектара - 24 стабла су руска џанарика, 120 чачанска родна, а све остало је поменути стенлеј. Преродила је парцела коју је могао да наводњава и коју није задесио мраз. С друге стране, приноси су за око трећину смањени у делу где су суша и хладноћа учинили своје...
- Ране сорте, џанарику и чачанску рану, већ сам обрао. Прва је отишла у ракију, углавном за кућне потребе, а другу сам продао. Што се стенлеја тиче, под њим ми је 80 одсто засада и бербу сам започео пре неколико дана. Најбољи воћњак од 40 ари залио сам два пута и ту су гране легле до земље, преродило је - каже Илић.
Он је летос кубурио са водом, али је примењивао све друге агротехничке мере, јер је по струци инжењер заштите биља. Зато и тврди да је у шљивицима које није могао да залива са тридесет одсто стабала - опао лист. Род је "изгорео" и само тамо где је земљиште успело да задржи влагу, квалитет је одличан.
Илић, притом, верује да неће имати проблем са пласманом, с чим се слаже и већина произвођача у Поморављу. Купци му долазе код куће, продаје стенлеј као конзумну шљиву, а нижу класу за џем и ракију. Цена је 60 динара за килограм, а ракијске шљиве 40. Прошле године продао је свих 50 тона, колико је и произвео, а могао је још толико, да је имао.
Ове сезоне понуда шљиве у Србији је слабија, па ће тржишта бити иако је извоз - пре свега у Русију - стао.

Фото: З. Рашић

ШПАНИЈА ПРОГЛАСИЛА ВАНРЕДНО СТАЊЕ
МИНИСТАРСТВО унутрашњих послова Шпаније прогласило је ванредно стање након данашњег нестанка струје.
28. 04. 2025. у 21:32

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

НЕ МОЖЕ ДА САКРИЈЕ ТУГУ: Дарко Лазић потпуно сломљен, јавно се огласио (ФОТО)
ПЕВАЧ се присетио свог покојног оца...
28. 04. 2025. у 19:35
Коментари (0)