У КИКИНДИ ПРОСЛАВИЛИ 18 РОЂЕНДАН МАМУТИЦЕ КИКЕ: Народни музеј организовао „Мамутфест“ (ФОТО)
Народни музеј у Кикинди у суботу је 18. годину заредом организовао манифестацију за децу и породицу „Мамутфест“, којом се прославља дан када је у глинокопу фабрике „Тоза Марковић“ пронађен скелет мамута, стар више од 500.000 година.
Скоро комплетан костур, тачније око 90 одсто очуване коштане масе, нађен је у септембру 1996. године, на дубини од 21 метар. Установљено је да је у глини угинула женка, па је мамутица касније добила име Кика, а прослава њеног рођендана почела је десет година након проналска. Од тада музеј одржава „Мамутфест“.
- Циљ „Мамутфеста“ јесте промоција кикиндског мамута, који је у међувремену постао препознатљив бренд. На овај начин промовишемо и мамута и музеј и град и мислимо да је ово лепа манифестација за децу. Музеј годишње посети око 27.000 људи, велики број су ђачке екскурзије, а половина је из рдугих градова - аводи Лидија Милашиновић, директорка музеја.
Када је, пре 28 година,откривен скелет мамута, почела је и сарадња кикиндског и Природњачког музеја из Београда. Стручнајци београдске установе тада су проценили да је у кикиндској глини угинула женка, стара око 64 године, висока око 4,7, дуга око седам метара и, са кожом и месом, тешка око седам тона. Кљове су јој дужине око 3,5 метра.
- Сарадња и пријатељство наше две установе траје до данас. На „Мамутфесту“ учествујемо сваке године, ове године са изложбом о зачинима, која је у Београду била једна од најпосећенијих – рекао је Славко Спасић, директор Природњачког музеја у Београду.
Оригинални скелет Кике чува се у специјалној витрини Народног музеја, док се у дворишу налази реплика, димензија као некадашња женка, израђена за Кикин први рођендан.
- Мамутица је један од брендова нашег града и привлачи велики број гостију из земље и иностранства. Поносни смо на „Мамутфест“, јер је то јединствена, најлепша и најпознатија манифестација за децу и породицу у нашем граду – оцењује Мелита Гомбар, чланица Градског већа.
ВАЖАН ПРОЈЕКАТ
На скелету мамута недостају само стопала и лопатице, које су, вероватно, однели вода или лешинари. Скелет има отворе на карлици кроз које је пролазило младунче приликом порођаја. Старост је процењена на основу годова на попречном пресеку кљова, који су слични онима на стаблу дрвета. Стручњаци су на костима уочили дегенеративне промене које су указале да је женка боловала од спондилозе и реуматизма. Све о мамуту установљено је током годину дана колико је трајао пројекат „Кикиндски мамут“, који је износио око 275.000 евра. Око 90 одсто је финансирала ЕУ, а остатак Општина Кикинда.
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)