ВАНДРОВКА МЕЂУ 1.500 ЕКСПОНАТА: Градски музеј у Суботици добио нову етнолошку поставку
ДА ли знате шта је вандровка? Једна од најважнијих ствари да би неко постао мајстор у цеховској заједници је била да путује од мајстора до мајстора - да "вандрује" - и да тако изучи занат. Да би заслужили статус мајстора, шегрти или калфе су морали да служе у више градова, а мајстори су бележили када су били код њих и како су савладали занат.

фото: Градски музеј-Андор Хорват
Вандровке су уведене 1816. на територији Аустроугарске монархије, а преко њих је власт могла лакше да контролише кретање путујућих младића у циљу усавршавања занатског умећа, али и евентуалне злоупотребе - била је то нека врста путне исправе. Једна од њих, издата 1851. године припадала је суботичком калфи, дугманџији Ђерђу Валихори, постала је део нове сталне етнолошке поставке Градског музеја у Суботици.
Вредно сведочанство о успешности младог дугмаџије, вандрокаша, једно је од 1.500 експоната који су представљени љубитељима уметности. Народне ношње, шлинговани и везени ручни радови, пегла на пару, аван, петролејске лампе, верске фигуре, уметнине од сламе, кочије, старо оруђе и други предмети који су се користили некада у пољу и башти, чутуре, порцеланске лутке и дрвене дечје играчке само су део богате колекције, изложене у неколико тематских целина.
Од 18. века до данас
АУТОРИ поставке су кроз тематске целине паралелно представили заједничку историју свих народа који овде живе. Њихове колективне успомене, а такође и појединачна дешавања, судбину људи или породица, почевши од 18. века до данашњих дана.
Уз стара цеховска писма, која су међу најстаријим експонатима, ту је и ваневропска колекција Оскара Војнића коју је он завештао Градском музеју.
- Овде је изложено и много предмета које можемо да користимо и данас, као и они који се више не употребљавају али још красе полице у бројним домовима - објашњава др Арпад Пап, виши кустос и аутор изложбе. - Када посетилац дође, прво ће приметити старе увеличане фотографије које се налазе тик испод плафона. Од тог тренутка он се приближава предметима који га увлаче у причу која верно илуструје ближу и даљу прошлост, а потом захваљујући кратком тексту има прилику да допуни своја знања о предметима који су изложени.
Поставка, по речима аутора приказује и развој града, а даје и добру подлогу за даља будућа истраживања.

ДРЖАВА ОДРЕДИЛА ОГРОМАН ПОРЕЗ ЗА КУЋУ ЖЕЉКА МИТРОВИЋА: Ево колико мора да плаћа
ДРЖАВА је одредила огроман порез за кућу Жељка Митровића.
01. 04. 2025. у 14:12

ПРОЦУРИО ПОВЕРЉИВИ ДОКУМЕНТ ИЗ ПЕНТАГОНА: Европа нек се брани сама у случају руског напада, друга држава је главна претња
СУПРОСТАВЉАЊЕ руској агресији, некада једна од кључних тачака Националне одбрамбене стратегије из 2022. године током администрације Џозефа Бајдена, три године касније више није међу најважнијим приоритетима Сједињених Америчких Држава.
01. 04. 2025. у 12:17

ЈЕДАН РАКИЈА, А ДРУГИ... Нећете веровати КАКО се зову пси новог амбасадора САД у Србији Марка Брновића
МАРК Брновић је увек поносно истицао своје порекло, уосталом ћерке му се зову - Милена и Софија.
31. 03. 2025. у 19:31
Коментари (0)