ИСТОРИЈА СРПСКЕ ПОЕЗИЈЕ КиМ ОД 1952. до 2022: На Петрушком сабору промовисана књига Александра Лаковића

З. Р.

30. 09. 2024. у 15:13

НА догађају у оквиру пројекта „Петрушки књижевни сабор“ и богатог програма који је припремио за учеснике параћински Књижевни клуб „Мирко Бањевић“, на Грзи код Параћина у центру пажње је била књига „Историја српске поезије Косова и Метохије од 1951. до 2022.“ аутора Александра Лаковића.

ИСТОРИЈА СРПСКЕ ПОЕЗИЈЕ КиМ ОД 1952. до 2022: На Петрушком сабору промовисана књига Александра Лаковића

Фото: Фејсбук/КК Мирко Бањевић

Књига је представљена гостима из Крагујевца, Лесковца, Трстеника, Ћуприје, Ражња и Крушевца који су учествовали у такмичарском делу програма, а о књизи је, проед аутора, говорио и професор Предраг Јашовић.

 Александар Лаковић је рођен на Косову и Метохији у Пећи, а захваљујући контакту са пријатељима из родног града више деценија је прикупљао материјал за књигу у којој је своје место нашло чак 280 аутора.

- Интензивно сам се тиме бавио последњих пет-шест година. У питању је сагледавање свих песничких књига које су објављене на српском језику од 1951. до 2022.  године на КиМ. Та почетна година за мене је битна јер сматрам да је тада почео развој модерног песништва у том јужном делу Србије, а са друге стране, историја књижевног стварања на Косову и Метохији до Другог светског рата је већ доста проучавана – рекао је Лаковић.

По речима професора и књижевника Предрага Јашовића, координатора и идејног творца „Петрушког сабора“,  важно је да се подигне свест о култури Срба са Косова. Ове године Сабор је, иначе, повељу за изузетан допринос књижевности и култури у троморављу доделио Милуну Бабићу, књижевнику и књижевном критичару из Трстеника, аутору шест објављених романа.

У такмичарском делу програма  у манифестацији „Песници Грзи у походе“ главна награда припала је Душану Ружићу из Скоричког културног клуба за песму „Мој отац кречар“.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

Коментари (0)

СВЕТСКИ ДАН СРЦА: Активан приступ може спасити животе