И РИЗНИЦА ЗА АНАЛЕ: Завичајни музеј у Јагодини обележио седам деценија успешног рада (ФОТО)
ЗАВИЧАЈНИ музеј у Јагодини, који је обележио седам деценија рада - од баштиника градског блага са неколико збирки - развио се у регионалну установу која чува више од 10.000 драгоцених предмета.

Фото:З.Глигоријевић
Током дуге историје, овдашњи кустоси приредили су око 400 изложби и објавили велики број стручних, односно научних радова - публикујући седамдесетак публикација и каталога изложби.
А, поменути музеј основао је Душан Дуја Вукићевић, који је био и први управник, а прва поставка заправо су биле његове приватне збирке. Данас је то установа културе од регионалног значаја, која "сервисира" материјал важан и на националном нивоу - све уз праћење савремених токова у музеологији.
Vivatbet poklanja FREEBET za Eurobasket
Kladi se na mečeve Evropskog prvenstva i stiže ti 25% keš-beka!
- У Природњачком одељењу посебно смо поносни на мозак највероватније носорога, који је јединствен примерак на овом подручју, док у оквиру Археолошког одељења чувамо налазе Винчанске културе међу којима је најпознатија фигурина мајке са дететом. Она је пронађена у оближњем Дреновцу и редак је артефакт на читавом Балкану. Посебно истичемо предмете који су настали у јагодинској "Стаклари", наследнику прве фабрике ове врсте материјала у Србији, коју је још 1846. основао Аврам Петронијевић - истиче музејски саветник Завичајног музеја у Јагодини, Јасмина Трајков.
Свечаности поводом великог јубилеја ове установе присуствовала је и министарка просвете, проф. др Славица Ђукић Дејановић, поручивши да "морамо неговати национални идентитет, као нешто што је посебно значајно"...
Vivatbet poklanja FREEBET za Eurobasket
Kladi se na mečeve Evropskog prvenstva i stiže ti 25% keš-beka!
- Кад нешто траје 70 година, а Кинези кажу да је потребно да траје вековима, морамо се сетити максиме да и откривање најудаљенијих мора почиње првим таласима ка њима. Дакле, овај музеј ће трајати, имаће много експоната и биће учионица за све оне који су посленици културе, који воле свој завичај и који могу бити грађани света. Јер, само онај ко познаје сопственост, може познавати и свет различитости - оценила је министарка.
У оквиру пригодне свечаности, уприличена је и изложба "50 година дивљанизма", академског уметника Сретка Дивљана, који обележава пола века живота и рада у Јагодини.
Препоручујемо

ЕДУКАЦИЈА ЈАГОДИНСКИХ ТРАКТОРИСТА: Безбедност тракториста у саобраћају (ФОТО)
25. 09. 2024. у 11:38

МЕМОРИЈАЛНИ KОНЦЕРТ: Сећање на Небојшу Петровића и Слободанку Маринковић
25. 09. 2024. у 18:46

СКАНДАЛ У БРИТАНИЈИ, ПОРОДИЦЕ У ШОКУ: Директорка мртвачнице гледала цртани филм са мртвим бебама у својој кући
ЕЈМИ Аптон (38), оснивачица удружења Florrie’s Army у Лидсу у Енглеској, нашла се у центру велике афере након што су родитељи преминуле деце открили да су тела њихових беба држана у њеној кући уместо у мртвачници.
27. 08. 2025. у 17:50

ОВО ЈЕ ДЕТАЉАН СПИСАК НАМИРНИЦА КОЈИМА ЋЕ ПАСТИ ЦЕНА: Нове економске мере важне за грађане
ПРЕСЕДНИК Србије Александар Вучић истакао је јуче приликом излагања о смањењу маржи на кућну хемију и прехрамбене производе, а у оквиру представљања нових економских мера за грађане, да снижење које ће уследити као последица ограничења трговачких маржи обухвата 3000 производа из 23 групе.
25. 08. 2025. у 13:15

"ЦИНИЧАН - У ПОЗИТИВНОМ СМИСЛУ": Москва о Трамповим покушајим да оконча ратове
ПРИСТУП америчког председника Доналда Трампа у вођењу дипломатије кроз склапање трговинских договора "прилично је циничан", али у позитивном смислу, изјавио је у петак представник Кремља Дмитриј Песков.
05. 09. 2025. у 19:51
Коментари (0)