МОЛИТВЕНИ ХОД И ЛИТУРГИЈА: Обележена годишњица страдања српских ратника 1915. године у Врбовачком боју

Ј. И.

17. 10. 2024. у 15:08

У ЦРКВИ Светог пророка Јеремије у Врбовцу, по некима "Ћеле кули на Дунаву", обележена је 109. годишњица страдања српских ратника 1915. године у Врбовачком боју, и откривен споменик са именима јунака.

МОЛИТВЕНИ ХОД И ЛИТУРГИЈА: Обележена годишњица страдања српских ратника 1915. године у Врбовачком боју

Фото: Н. Живановић

На истом месту, одакле се пре више од једног века бранила Србија у одсудној бици, кренуо је молитвени ход свештенства и верника, назван „Врбовачки марш“. Након њега, уследила је литургија у Цркви Светог пророка Јеремије, испод чијег олтара се налазе кости српских мученика страдалих на Врбовачкој коси.

Верни народ, пријатељи из хуманитарног фонда Свети Бонифације из Руске Федерације, представници Војске Србије и града Смедерева, и овог 17. октобра дошли су да се поклоне јунацима који су своје кости оставили овде када је царска аустријска и немачка војска напала Краљевину Србију.

 Главни правац напада био је преко Саве и Дунава ка Бео­граду, а један део трупа је кренуо на област Смедерева. Тежиште одбране чинили су 11. и 19. пешадијски пук пр­вог позива, који су поднели највеће губитке. Многи од јунака заувек су остали међу виноградима и шљивицима Шумадије.

Српски ратници били су осам година у заједничкој гробници, на њиви, две сто­тине метара удаљеној од ове цркве, када су 1923. године мештани села одлучили да земне остатке сакупе и до­стојно их, како и доликује, сахране на гробљу. У то вре­ме цркве није ни било.  Богомоља је подигнута 1939. године као спомен-цр­ква са костурницом у коју су пренети земни остаци рат­ника палих у борба­ма на Врбовачким косама.

Након литургије, откривен је и освећен споменик са 260 имена првопозиваца Шумадијске дивизије старих од 18 до 21 годину.

-Имамо имена страдалника, српске младосте која је заувек остала овде. Требало је 109 година да њихова имена изађу на светлост дана. Они су записани пред крстом божјим, али су избрисани из наших срца, сећања, из наших молитви. Данас, на овај дан, можемо да кажемо да је једном заувек, на овом месту, заборав побеђен. Нема победе ако нема памћења ко смо, шта смо и чији смо. Својим делима сведочимо ко су нам преци и чији смо потомци, казао је у беседи Душан Поповић, старешина Цркве Светог пророка Јере­мије.

На месту где се одиграла одсудна битка на Врбовачким косама, прилозима верног народа, 2031. године биће подигнут „Крст страдања“ висок три метра.

ЦРКВА-КОСТУРНИЦА У ВРБОВЦУ

У невеликој спомен-ко­стурници полукружног облика од једва двадесетак квадрата, тачно испод олтара, чувају се кости ратника. У наслаганим сан­дуцима се налази 200 ло­бања. Кости су измешане и не постоји ниједан сандук посебно обележен.

ЦРКВУ у Врбовцу, грађену од 1936. до 1939. године, живо­писао је чувени руски уметник Андреј Васиљевич Биценко. Проглашена је спо­меником културе 2000. године.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
(МАПА) ПУТИН ВЕЋ НАЦРТАО НОВУ МЕТУ У ДОЊЕЦКУ: Пада кључни украјински град, Руси напредују у Торецку - муке за Кијев тек долазе

(МАПА) ПУТИН ВЕЋ НАЦРТАО НОВУ МЕТУ У ДОЊЕЦКУ: Пада кључни украјински град, Руси напредују у Торецку - муке за Кијев тек долазе

РУСКЕ трупе напредовале су у Торецку, кључном логистичком чворишту Украјине и главној тактичкој мети Москве у региону Доњецка, према украјинском каналу "Дип стејт".

15. 10. 2024. у 19:38

Коментари (0)

ПОСЛЕДЊА ФОТОГРАФИЈА ЛИЈАМА ПЕЈНА: Ко је девојка са којом је боравио у хотелу пре него што је настрадао?