ЛЕШНИК ЋЕ РАЂАТИ ЗА ТРИ ГЕНЕРАЦИЈE: Параћинац, повратник из иностранства Душан Бањанац са зетом подигао плантажу
МАДА је 20 година живео у Аустрији и услужно за Аустријанце подигао 26 плантажа леске, Параћинцу Душану Бањанцу, повратнику из иностранства, идеју да у родном крају засади леску дао је - зет.
Бобан Дејановић, по занимању правник запослен у параћинској Општинској управи, ожењен је Душановом сестром близнакињом, а у плантажи лешника видео је шансу да повећа кућни буџет. Речено - учињено. Њих двојица су заједно купили осам хектара земље у селу Мириловац, а две године касније, то је плантажа са око 4.000 садница леске која је већ дала почетни род.
У Параћину нема веће плантаже која рађа лешник, а међу највећим је у Поморављу. Притом, двојица ортака упустила су се у својеврсни ризик. Да не би предуго чекали на род, засадили су четворогодишње саднице уместо млађих. Опсежне припреме земљишта за садњу трајале су скоро годину дана. Земља је била четврте класе.
- То смо поправили вештачким ђубривом. Довезли смо 50 тона отпада из једне шећеране и разбацали по парцели, па онда поорали. Након неколико месеци контрола узорака земље у лабораторији показала је да смо успели да остваримо ПХ неутралну вредност. Од четврте класе земљишта добили смо другу. У међувремену, ископали смо бунар да обезбедимо воду и плантажу оградили, да би тек након тога уследила садња - прича, за "Новости", Бањанац.
За само два дана, у децембру 2022. засадили су свих 4.000 садница. Први симболични род стигао је девет месеци касније, а ове године принос је био 1,5 тона лешника у љуспи. То је тек почетак - истичу двојица ортака.
Србија увози "златни грумен"
ПОД леском је у нашој земљи тренутно око 2.700 хектара, што задовољава свега 11 одсто потреба домаћег тржишта. Остало се увози, тврди Бањанац. Светско тржиште држи Турска са 70 одсто производње, док остатак обезбеђују Италија, Француска и Калифорнија (САД). Тренутна цена очишћеног лешника у Србији на велико је 7,5 евра за килограм, а у малопродаји је од 1.200 до 1.400 динара. У иностранству је цена много већа, па Душан и Бобан у перспективи планирају извоз. До тада, механизацију коју већ имају комплетираће линијом за сушење и крцкање лешника.
Прве озбиљније количине очекују 2026. После ће плантажа доносити солидан годишњи приход.
- Свако стабло роди осам до 12 килограма лешника у љуспи. То је четири до пет килограма језгра, тако да од ове плантаже остајаће минимум 25 евра по стаблу. То и јесте главни мотив да се узгаја лешник, поготову што жбунаста форма леске рађа 70 година. Плантажа као наша берићетна је за три генерације, па како обојица имамо ћерке, и њихове породице имаће леп годишњи приход - причају произвођачи.
Бунар 151 меатр, града 2,5 километара
ЛЕШНИК воли „да су му ноге у води, а глава на сунцу“, па су наши саговорници морали да инвестирају у бунар дубок 151 метар, резервоар од 5.000 литара воде и цистерну. Ограђивање плантаже је трајало три месеца. У ограду је отишло два и по километра жице, а држи је близу 900 стубова – објашњава Бобан Дејановић, који се око тог посла највише ангажовао.
А кад нема шта да се око леске ради, плантажа у прелепој природи постаје место за дружење и роштиљ.
Берба лешника почиње у другој половини августа. Траје три до четири недеље. У плантажу још увек само улажу, а укупна цифра је близу 150.000 евра. То ће се, међутим, вратити са свега две бербе у пуном роду. Јер, према њиховој рачуници, од осам хектара под лешником годишње ће остајати око 100.000 евра. Не зову лешник џабе "златним груменом".
ВЕЛИКА ПОБЕДА РУСА У ЧАСОВОМ ЈАРУ: "Избачени су, у току чишћење стамбених зграда"
ОРУЖАНЕ снаге Руске Федерације избациле су украјинске трупе са територије фабрике ватросталних материјала у Часовом Јару, а непријатељ је потиснут у приватни сектор. У току је чишћење стамбених зграда у граду, изјавио је саветник председника ДНР-а Игор Кимаковски.
14. 01. 2025. у 10:56
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било
ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.
14. 01. 2025. у 11:38
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)