ПРИКАЗ КАРАНОВЦА У 19. ВЕКУ: У краљевачком музеју представљена двотомна књига „Попис становништва 1863.“
На територији Карановца и околине, даншњег Краљева, 1863. године живело је укупно 37.875 становника, од којих 1.500 управо у чаршији Карановац, показују двогодишња истраживања сабрана у два тома књиге „Попис становништва 1963. године 1-2“ чији су аутори др Бојана Миљковић Катић, виши научни сарадник Историјског института у Београду и Немања Трифуновић, кустос краљевачкг музеја.

Народни музеј Краљево
Како се могло чути на представљању овог издања у Народном музеју у Краљеву, реч је о приређеним историјским изворима првог реда – попису људства, непокретности и прихода из 1863. за територију Карановца, Карановачкиог среза и села ван њега, значајним за демографску, привредну и друштвену историју Србије у 19. веку.

Народни музеј Краљево
- За време друге владавине кнеза Михала Обреновића, 1863. вршила се централизација државне управе и промена пореске политике. Дотадашње опорезвање, такозвана главница као главни порез, мењало се порезом на имућност, односно на имовину и приходе. Министар финансија Коста Цукић, рођен у Карановцу, предложио је измену закона о порезу који је подразумевао попис становништва. Тако је, управо попис из 1863. најстарија, комплетно сачувана евиденција становништва у Србији са пописом мушкарца, жена, деце и стараца, њихвог имовног стања и приходма од делтности којом су се бавили - каже историчар Немања Трифуновћ, коаутор књиге.

Г.Шљивић
Према његовим речима, тадашње сеоске општине чинили су централно и села која су му гравитирала. Општина Лађевачка са Лађевцима, Обрвом и Цветкама тада је имала чак 1.700 становника, око 200 више и од чаршије Карановацаж. У већа села спадао је и Лазац који је припадао Трнавском срезу, као и Општина Крушевичка са селима Рибница, Готовац, Ковачи и Жича.
- Верујем да је ово издање важан историјски извор за историчаре, заљубљенике у историју и истраживаче прилика у Србији тог времена – додаје Трифуновић. - Осим тога, свакоко ће бити и од велике помоћи онима који желе да сазнају више о свом породичном пореклу.
ДЕМОГРАФИЈА
- Занмљиво је када се погледа попис из 1863. за област Гокчанице, Брезне и села студеничког среза Орља глава, Милићи и Мланча. Тада су ту биле настањене такозване породичне задруге које су бројале и по 30 чланова у оквиру једног домаћинства – нглашава историчар Трифуновић. - Та планинска села, са рубних подручја данашње територије Краљева, 162 године касније готово су празна, буквално сведена на једноцифрен број домаћинстава.

НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: "Кључан је био позив једног човека"
У ДРАМИ која је привукла пажњу светске јавности, амерички председник Доналд Трамп јуче је на друштвеним мрежама објавио да су Индија и Пакистан, након четири дана жестоких сукоба дуж границе, пристали на „потпуни и тренутни прекид ватре“.
11. 05. 2025. у 10:48

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?
РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.
10. 05. 2025. у 12:06

БИЛИ КАО БРАЋА ТРИДЕСЕТ ГОДИНА: Дејо поцепао слику с њим - некадашњи репрезентативац открио разлоге свађе
ЛЕГЕНДАРНИ фудбалер Дејан Савићевић пре неколико година поцепао је фотографију са некадашњим саиграчем и великим пријатељем Бранком Брновићем.
11. 05. 2025. у 10:29
Коментари (0)