ОРЕ БРАЗДЕ ПРЕДАКА УПРКОС ТЕШКОЋАМА: Најмлађи пољопривредник у Шантаровцу Милош Илић наставља традицију (ФОТО)
МИЛОШ Илић (28) из Шантаровца код Јагодине најмлађи је пољопривредник у селу, а његова породица једна је од само пет које се искључиво баве пољопривредом.

FOTO: Privatna arhiva
Илићи на 50 хектара узгајају кукуруз, пшеницу и сунцокрет. Имали су и 40 крава, али их је Милошев отац Владан све продао, јер није било исплативо, чак иако су сами производили храну.
Милошу, који је одрастао уз краве, приоритет је обнова сточног фонда, јер је му је жао да велику стају гледа празну. Чак је завршио школу за ветеринарског техничара да би сам могао да лечи своја грла.
Бави се услужном пољопривредом, три године одржава два воћњака од седам хектара и још једним приватним послом и све што је зарадио уложио је у куповину седам крава. Аплицирао је и за субвенционисани кредит да би могао да купи још грла.
- Сада у селу нема 50 грла, а 2002. године било је око 700. Није ни чудо, јер за десет јуница треба око 25.000 евра. Толико кошта пола стана! Надам се да ће да буде боље и мислим да пољопривреда има будућност. Мој покојни прадеда Живко, покојни деда Душан били су пољопривредници, отац Владан комбајнира и ја желим да наставим породичну традицију. Цена литра млека од 60 динара и премије од 19 динара нису лоше. Али исплата касни седам месеци - каже Илић.
Субвенције
ИЛИЋ каже да је добро што је држава субвенције по грлу повећала са 25.000 динара на 50.000 динара, за сваку јуницу даје 100.000 динара, а повећане су и субвенције по хектару. Једини је проблем, каже, што је производ јефтин, а улагања су велика.
Овај вредни млади пољопривредник додаје да се ратарство више не исплати. Џак семенског кукуруза кошта око 10.000 динара, а килограм кукуруза плаћа се 20 динара. Кад је џак био око 4.000 динара, килограм кукуруза продавао се за 35 динара. Једино је цена сунцокрета од 34 динара по килограму била солидна, мада је пре три године била 50 динара. Пре короне килограм прасетине продавао се по 300 динара, колико је и данас, а сав репроматеријал је поскупео неколико пута.
- Држава би највише помогла када би нам обезбедила загарантован пласман производа по доброј цени. Претпрошле године због града смо са 10 хектара пшенице пожњели само 13 тона, а требало је 50. Уложите милион динара, а узмете 200.000 динара. То су велики губици - оцењује Илић.

РУЉА ИЗВУКЛА БРИТАНЦА ИЗ СТАНИЦЕ И ЗАПАЛИЛА ГА: Полиција није реаговала из страха за сопствену безбедност
БРИТАНСКИ држављанин преминуо је од последица тешких опекотина након што га је, према наводима локалних медија, група људи извукла из полицијске станице и запалила на улици, јавља Скај њуз.
22. 04. 2025. у 12:01

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

Халид Бешлић "тежак" 13 милиона €, а живи од кирије - "увалио" се у кредит
"САДА изнајмљујем све и живим од кирије, тако је најбоље."
21. 04. 2025. у 18:56 >> 18:56
Коментари (0)