ОСАВРЕМЕЊАВАЊЕ БИБЛИОТЕКЕ „ДР ВИЋЕНТИЈЕ РАКИЋ“ У ПАРАЋИНУ: Нова техничка опрема и боља расвета (ФОТО)
ПОПРАВКОМ постојеће нефункционалне електричне расвете у комплетном простору параћинске Библиотеке „Др Вићентије Ракић“ и постављањем нове у атријуму - делу ове установе на отвореном који је преуређен за организовање јавних догађаја, побољшани су услови за кориснике и запослене.
Фото: З: Рашић
Осавремењена је и техничка опрема, па ће набављени интерактивни дисплеј служити за потребе презентација и предавања, те као инфо-пулт за кориснике.
Нови декстоп рачунар и лаптоп биће техничка подршка дисплеју и омогућиће квалитетеније презентовање садржаја. А то је уједно и прилика да се запослени још боље информатички едукују, истиче директорка ове установе културе, Биљана Дреноваковић.
Фото: З: Рашић
А кад је реч о књижном фонду од 150.000 књига који се континуирано обогаћује новим насловима и то куповином, разменом, претплатом и поклоном, прошле године пристигло је 2.080 нових књига.
- Куповином је приновљено 380. Највише наслова за одрасле и децу је добијено на поклон – 1.665, од чега је близу 700 из откупа Министарства културе РС укупне вредности 582.000 динара. Остатак поклоњених наслова је дар других библиотека, читалаца, аутора и издавача. Имали смо и сопствена издања, седам наслова – открива Дреноваковићева.
Додаје да је такође врло значајан наставак процеса дигитализације завичајне грађе међу којом је, према последњим подацима, 489 примерака периодичне локалне штампе и 128 монографских публикација, те седам јединица некњижне грађе. На тај начин део културног наслеђа Параћина Библиотека је учинила доступнијим корисницима, па ће дигитализацију наставити и наредних година.
Фото: З: Рашић
Параћин,иначе, има градску библиотеку од 1861. године, када је у граду на Црници основана прва Читаоница.
Зграду у којој је смештена параћинска Библиотека дели са музичком школом и тај објекат је под заштитом државе и има статус Споменика културе.
ПРЕМИНУО СЛАВНИ ГЛУМАЦ: Вест потврдила државна агенција, био је миљеник многих генерација
ГЛУМАЦ Хомајун Ершади преминуо је у 78. години након борбе са раком.
12. 11. 2025. у 16:25
САД ИЗДАЛЕ ГЕНЕРАЛНУ ДОЗВОЛУ ДО АПРИЛА: Одлажу се санкције руској нафтној компанији
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе су данас издале тзв. "генералну дозволу" којом се привремено одлажу санкције Росњефту у Немачкој до 29. априла 2026. године, објавило је америчко министарство финансија.
29. 10. 2025. у 16:17
ПЕРСОНА НОН ГРАТА: "Тијана, шта ће Томпсон на твом концерту?"
"Па, никад се не зна..."
12. 11. 2025. у 11:04
Коментари (0)