ПРЕМИНУО ПОЗНАТИ ВРАЊАНАЦ: In memoriam - Одлазак доктора хуманистичких наука Јована Љ. Јањића

Јелена Стојковић

15. 04. 2025. у 15:19

Јован Љ. Јањић, доктор хуманистичких наука из подручја филологије и педагошки саветник, преминуо је у Врању 15. априла 2025. године у 92. години.

ПРЕМИНУО ПОЗНАТИ ВРАЊАНАЦ: In memoriam - Одлазак доктора хуманистичких наука Јована Љ. Јањића

Foto: Ј.С.

Рођен у Ратају, селу крај Врања, 2. јуна1934. године од оца Љубомира и мајке Зорке.

Основну школу завршио је у месту рођења, ниже разреде Државне мешовите гимназије у Врању, Учитељску школу у Врању, Филозофски факултет у Скопљу, група Историја књижевности народа Југославије; на Филолошком факултету у Београду  стекао је звање специјалиста првог степена за наставу српскохрватског језика и књижевности, на Филозофском факултету Свеучилиштва у Загребу. 

Звање магистар из подручја књижевности с особитим обзиром на усмену народну књижевност и  одбраном тезе Тематика устанка и револуције у усменој народној књижевности и у неким одабраним делима југословенских писаца стекао је звање доктор хуманистичких наука из подручја филологије. Звање педагошки саветник доделио му је  Просветни савет Србије.

Богато радно искуство стекао је најпре радећи  у просвети, а у пензију одлази из Међуопштинског завода за унапређивање васпитања и образовања Врање.

Стручно и научно стваралаштво – Уз обављање редовних послова које су изискивала радна места на којима је био, он врло рано испољава и интересовање за стручни  и научни рад. Области његовог стручног и научног истраживања су: књижевност (књижевнотеоријска проблематика, посебно ратна  и завичајна тематика, усмено народно песништво), српски језик (дијалектска обележја, диференцијална граматика – о чему је написао прву књигу-уџбеник на подручју српског језика за студенте учитељских факултета),  методика наставе књижевности и језика (методичко-наставни аспекти обраде књижевности и језика у основним и средњим школама), завичајна педагошка и школска проблематика (историјати школа, школска инспекција, наставни кадар и сл.), завичајна етнолошка  и историјска тематика (живот на селу, значајни историјски догађаји и личности и сл.).

Рад др Јована Љ. Јањића у овој области посебно је интензиван, како показује библиографија његових радова, у време после пензионисања.  Из ње се види да је  резултате  својих истраживања до сада објавио  у 35 књига и у више од 150 студија, есеја, приказа, рецензија, и да је на око 40 домаћих и међународних симпозијума и конгреса о томе подносио саопштења. Рецензирао уџбенике и друге књиге. Више од три деценије, почев од 1983. годинр, био  је члан редакције часописа Школски час. Заступљен у Лексикону стваралаца у предуниверзитетском образовању, Београд, 2019. Објавио интерпретације песама у антологијама поезије Т. Чолака .

Био је члан патриотских организација: Удружења потомака ратника ослободилачких ратова до 1918. године и СУБНОР-а Врање и стални сарадник средстава јавног информисања (држао предавања на радију и телевизији и учествује у промоцијама књига).

Добитник је јавног  признања „7. септембар”, за издавачку делатност, СО Врање (1977); Јавног признање „Седми септембар“ Града Врања (2014), поводом ослобођења Врања у Другом светском рату, Јавно признање „4. октобар” поводом ослобођења Врања у Великом рату за резултате у области научног и књижевног стваралаштва и активности у очувању традиција ослободилачких ратова и историје Врања и Србије, Град Врање (2014).

Сахрана ће се обавити у среду, 16. априла 2025. године од 13 часова, на Шапраначком гробљу у Врању, а породица ће пре тога примати саучешћа.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ФИФА ПОМАЖЕ СРБИЈИ! Албанија у шоку