ХРАНИТЕЉИ И ЗА СТАРЕ: Центар за социјални рад у Вршцу, једини у Војводини, збрињава и децу и одрасле
ЦЕНТАР за социјални рад из Вршца већ пет година у свом систему има хранитеље и за децу, и за одрасле, по чему је јединствен у Војводини.

Фото: Приватна архива
О малолетницима брине 20 породица, а о старима четири, махом из околних села, али тај број није довољан, јер све више корисника има потребу за оваквим видом подршке. Зато је суграђанима упућен апел да се пријаве за обуку и почну да обављају овај хумани, али и плаћени посао.
Јер, на своју нову породицу тренутно чека безмало 50 малолетника, који су привремено збринути у дому за децу и омладину "Вера Радивојевић" у суседној Белој Цркви. Међу њима нису само мали Роми, што је прва предрасуда, већ је реч углавном о жртвама породичног насиља или занемаривања...
ЕXТРА БЕТ - КВОТА ДО 500 НА ЈЕДНОМ МЕЧУ
Фото: Приватна архива
- У једној хранитељској породици може да буде највише двоје деце, евентуално троје, уколико су најближи рођаци. Тренутно су нам сви капацитети попуњени, а велика је потреба и за такозваним ургентним хранитељством, које подразумева да породица дете прими у било које доба дана или ноћи, некада и само на пар сати, док се ситуација са њиховим родитељима не реши - објашњава нова директорка Центра за социјални рад у Вршцу, Александра Панић Стефановић.
ЕXТРА БЕТ - КВОТА ДО 500 НА ЈЕДНОМ МЕЧУ
Повећана је потреба и за збрињавањем старијих суграђана, који немају рођаке, нити своју имовину, а неопходна им је здравствена нега током свих 24 сата. Неколицина њих тренутно је збринута у овдашњој Специјалној болници за психијатријске болести, али то не може да потраје дуго...
Растанци
ОСИМ малог броја хранитеља, проблем је и то што је већина оних који сада обављају тај посао старије доби, па неће моћи још дуго тиме да се баве. Зато Центар за социјални рад позива младе породице да им се прикључе...
- За хранитеље је најтежи растанак са штићеницима, па је на томе акценат током организовања обука, пре започињања овог хуманог посла - истиче специјални педагог Милутин Милинковић који је, са психологом Драгицом Костић, задужен за процену и оспособљавање будућих хранитеља.
- Хранитељство је једино трајно решење за такве кориснике, којих је, нажалост, све више. Њихово збрињавање нам је приоритет, да не би завршили на улици - додаје Александра Панић Стефановић, напомињући да су хранитељи за одрасле, уз све остале вештине, обучени и да им пружају основну медицинску негу.
Хранитељство је, иначе, плаћен посао, а висину зараде одређује Министарство за социјална питања. Породица добија новац за издржавање корисника, као и финансијску накнаду за свој рад, уз плаћене доприносе за пензијско и здравствено осигурање.

ЧЕТИРИ ЗЕМЉЕ ЕУ ОДБИЛЕ ТРАМПОВ ПЛАН: Неће да купују америчко оружје за Украјину!
ЧЕТИРИ европске земље одбиле су да учествују у пројекту председника САД Доналда Трампа о куповини америчког оружја за Украјину.
16. 07. 2025. у 14:12

БЕБА ИЗ СРБИЈЕ СЕ УГУШИЛА НАОЧИГЛЕД РОДИТЕЉА: Незапамћена трагедија на Халкидикију
БЕБА из Србије, стара свега 13 месеци, изненада је изгубила живот у једном угоститељском објекту на Халкидикију. Како наводе грчки медији, ова незапамћена трагедија одиграла се пред очима дететових родитеља.
16. 07. 2025. у 14:33

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)