ОТИШАО НА ТАЉИГАМА, ВРАТИО СЕ У „КРАЈСЛЕРУ“: Наш славни песник и сликар Ђура Јакшић део живота је провео у Пожаревцу, где је службовао
МЕЂУ бројним знаменитим личностима које су део свог живота провеле у Пожаревцу, био је и наш славни песник и сликар Ђура Јакшић (1832-1878).

Д.Н.
Током свог кратког живота, аутор чувене девизе "Боље гроб, него роб" живео је у бројним местима у Србији ради учитељског службовања, па га је тако пут навео и у Пожаревац. Ту се и оженио и са супругом Христином касније добио четворо деце.
О Ђурином раду као учитеља у Пожаревцу мало се зна, а више о његовом боемском животу, по којем је увек био познат и до краја живота му остао доследан. Градски хроничари забележили су да је најчешће долазио у кафану у центру града, између данашњих улица Косовске и Чеде Васовића, која се звала "Последњи грош". Назив јој је био примерен, јер су многи, а међу њима и Ђура, ту остављали и своју последњу пару.
У близини места на коме се некад налазила чувена кафана, изграђено је велико стамбено насеље "Ђура", названо тако у част славног уметника. У том насељу 2007. године постављена је и његова биста, рад вајарке Љубице Савић Граси (1922-1999). Прича о тој бисти посебно је занимљива, јер се она првобитно налазила у Београду, а у Пожаревац је пренета захваљујући залагању познатог новинара, покојног Милета Вељковића.
Чувају сећање
ОСИМ постављањем бисте, грађани Пожаревца почаст Ђури Јакшићу одали су и тако што су по њему назвали једну улицу у граду, која се налази између улица Војске Југославије и Боже Димитриејвића. Својим деловањем, успомену на њега чувају и чланови Удружења ликовних стваралаца "Ђура Јакшић".
Наиме, Вељковић је бисту уочио у Скадарлији и закључио да би јој најбоље место било у Пожаревцу, у знак сећања на Ђурине године проведене у том граду. У више наврата покушао је да своју идеју спроведе у дело, у чему је, најзад, и успео, захваљујући разумевању "Куће Ђуре Јакшића", која је била дародавац бисте.
И тако је 2007. године, општинским аутом марке "крајслер" биста, тешка око 100 килограма, превезена у Пожаревац. Вељковић се касније често шалио како је Ђура из Пожаревца отишао на таљигама, а вратио се тријумфално, у "крајслеру". На предњој страни постамента уклесани су чувени Ђурини стихови, настали 1860. године: "Ја сам стена о коју се злоба мори, светска чуда и покори".
Свестрани уметник
ЂУРА Јакшић, један од најзначајнијих представника књижевног романтизма, писао је поезију, приповетке и драме. Најпознатије песме су: На Липару, Падајте, браћо, Пут у Горњак, Кроз поноћ нему, Мила. Успешан је био и као сликар, а највећи узор био му је Рембрант, чувени холандски сликар из 17. века.

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОБРТ! Бастијан Швајнштајгер скинуо бурму, па поручио: "Било је лепо..."
НЕ СТИШАВАЈУ се приче о разводу Ане Ивановић и Бастијана Швајнштајгера. Иако се бивша тениска шампионка и немачки фудбалски ас годинама представљају као складан пар, друштвене мреже и медији последњих недеља брује о наводној кризи у браку и разводу.
04. 05. 2025. у 11:07 >> 11:11
Коментари (0)