У МОДИ БИЛИ ЛИБАДЕ И ФИСТАН: Како су се промене у друштву одражавале на одевање Поморавља - Изложба у Музеју угљарства у Сењском Руднику
ОДЕВАЊЕ становништва веома упечатљиво одражава карактер свих осталих промена које су се одвијале у друштвеној и културној сфери живота целог народа - оцењује музејски саветник Завичајног музеја Јагодина Јасмина Трајков, аутор изложбе "Женска мода у Поморављу 1860-1940", отвореној у Музеју угљарства у Сењском Руднику.

Foto:Zavičajni muzej у Јагодини
Према њеним речима, било је сасвим природно да је српско становништво у време турске власти прихватило оријентални начин одевања, јер је одећа турске владајуће класе била најближи модел који су могли да следе они слојеви друштва који су имали економских могућности. Са почетком борбе против турске власти у време Првог српског устанка, почео је и процес еманципације у ношњи српског становништва, а нове форме одевања примају се преко Аустрије и Русије којима су у то време Срби били окренути.
Кићење одраз статуса и успеха
КРАЈЕМ 19. века пристижу француски модни часописи, у којима је понуђена инспирација за модне трансформације жена у Србији.
- Дотеривање и кићење супруга и кћери био је начин да се покажу успех, статус и моћ супружника, односно родитеља. Даме су након кринолине, жичане конструкције ношене испод сукње и слојева подсукњи, прихватиле хаљине са турниром. То је уздигнуће које се носило позади и имало функцију да прошири само задњи део сукње. Турнир замењују јако уске сукње, а потом звонасте са жипонима од тафта. Носили су се и мидери - каже Трајкова.
- Истовремено са европеизацијом одеће и ослобођењем од турских утицаја одвија се и процес стварања националног српског грађанског костима. Најупечатљивији део ове одеће је свакако либаде - кратки горњи хаљетак укројен уз тело, отворен на грудима са дугим и у доњем делу проширеним рукавима. Посетиоци изложбе могли су да виде веома лепо либаде из збирке нашег музеја, као и фотографију Станије Недељковић из Јагодине, која је била његова власница и која га на овом снимку и носи - наводи Трајкова.
Занимљиво је да се на изложби нашао и фистан, врста хаљине оријенталног порекла, из прве половине 19. века из збирке Завичајног музеја који је након конзервације 2018. године, према саветима конзерватора, повучен са сталне поставке и излаже се само у посебним приликама.
Трајкова каже да је грађански костим доживљавао различите трансформације и да је за крај 19. века карактеристичан западноевропски начин одевања. Након завршетка Првог светског рата дошло је до процеса ослобађања женског тела од хаљина које су биле вековима заступљене. Двадесетих година прошлог века у моди је била широка одећа. Жене су носиле дугачке лагане сукње и панталоне и нису излазиле из куће без шешира, торбице и рукавица. На тридесете године 20. века рат је оставио велики траг тиме што је осиромашио индустрију, а самим тим и моду. Одећа је прављена да буде јефтина и удобна.

"ПОЈЕДОХ СЕ ЖИВ, ИЗЛУДЕ МЕ ТО" Вучић о отварању ауто-пута до Пожеге: То су већ фолирања и глупирања, крајњи рок до понедељка
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић говорио је из Чачка о отварању ауто-пута до Пожеге.
03. 07. 2025. у 11:49

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи
ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.
01. 07. 2025. у 11:45

ИСПОВЕСТ РАДНИЦЕ: "Кад бисте ово знали, никад не бисте крочили на крузер"
ДРУШТВЕНИМ мрежама круже вирални снимци у којима особа која се представља као радница на крузеру дели детаље из живота на броду. У једном таквом видеу поделила је низ фотки у којима тврди да открива тајне живота на крузеру и тако шокирала многе.
05. 07. 2025. у 11:33
Коментари (0)