На Пештеру откривене нове врста птица: АЗИЈСКИ ЗЛАТНИ ВИВАК И БАРСКИ ПЕТЛИЋ

Новости онлајн/Љ.П.

02. 07. 2020. у 23:07

ИСТРАЖИВАЧИ Друштва за заштиту и проучавање птица Србије (ДЗППС), на подручју Сјеничко-пештерксе висоравни открили су нову врсту птица за подручје Србије – аузијског златног вивка, и по први пут је за време гнездилишне сезоне у Србији потврђено присуство малог барског петлића.

На Пештеру откривене нове врста птица: АЗИЈСКИ ЗЛАТНИ ВИВАК И БАРСКИ ПЕТЛИЋ

ФОТО: ДЗППС

Приликом обиласка акумулационог језереа између села Карајукића Бунари и Браћак, како наводе у ДЗППС, истраживачи су 15. јуна забележили нову врсту – азијског златног вивка. Одрасла птица фотографисана је док се одмарала на травнатој обали језера.

Свега два дана раније на истом језеру откривене су две територије малог барског петлића, што је први случај бележења ове врсте током гнездилишне сезоне у Србији.

Азијски златни вивак насељава далеке пределе тундри у источној Азији и Аљасци. Светска популација је у опадању, а процењује се на 190 – 250.000 јединки. У Европи је врло редак посетила, а основни разлог је то што се зимовалишта налазе дуж приобаља Тихог и Индијског океана.

НАЈВЕЋЕ КРАШКО ПОЉЕ

СЈЕНИЧКО-пештерска висораван највеће је крашко поље у Србији. Красе га непрегледна поља пашњака и ливада на којима тренутно пасе око 100.000 грла оваца, говеда и коња. Подручје има специфичну климу коју одликују снажни и изузетно хладни зимски месеци, због чега га називају „српски Сибир“.

Мали барски петлић је мистериозна мочварна кока величине чворка која до сада није потврђена као гнездарица Србије, пре свега због начина живота и специфичних станишта која насељава. Врста је углавном активна ноћу и оглашава се веома слично жабама у великим травнатим мочварама. Присуство малог барског петлића у Србији са сигурношћу је потврђено тек 2018. године иако је до тада више пута наводно бележен, углавном у Војводини.

Истраживање птица Пештера, ДЗППС ове године спороводи у оквиру пројекта „Заштитимо водена станишта Пештера“ који финансира фондација Еуронатур из Немачке, уз подршку Туристичке организације Сјенице, стараоца Специјалног резервата природе „Пештерско поље“.

Циљ перојекта је да се установи степен угрожавања природних мочварних и тресавских станишта која су под утицајем индустријског ископавања тресета.

ФОТО: ДЗППС

Tekst potpisa

ФОТО: ДЗППС

Tekst potpisa

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.

14. 01. 2025. у 11:38

Коментари (0)

РУСИЈА ЗАПАЊЕНА: Откривено како је убијен Владимир Фешченко у згради министарства одбране