Све више домаћинстава у Куршумлији гаји малине: Брдско-планинско подручје идеално за органску производњу

Д. Зечевић

07. 07. 2020. у 11:30

УЗГОЈ малина и другог јагодичастог воћа, током последње деценије, обезбеђује егзистенцију бројним домаћинствима са територије куршумлијске општине.

Све више домаћинстава у Куршумлији гаји малине: Брдско-планинско подручје идеално за органску производњу

Фото: Новости архива

- Овим воћем је на нашем терену засађено око 500 хектара, а највише је засада малине, која је и најтраженија - објашњава Јовица Ђиновић, из локалне Пољопривредне стручне службе. - Притом, и њена цена је најстабилнија, па је разумљиво зашто је домаћини све више гаје, нарочито у брдско-планинском подручју, где су природни услови за њу веома повољни. Додатна погодност је и то што готово сви воћари већ годинама сарађују са истим откупљивачима и имају загарантован пласман.

Већина произвођача, сазнајемо, узгаја органску малину од које се добија и до 15 тона по хектару, а квалитет је врхунски не само за конзумирање у изворном облику, већ и за сваку врсту прераде.

- Пре десет година сам малинама засадио петнаест ари, јер је тада цена овог воћа била више него добра. Временом је она варирала, али ја не одустајем јер од овог воћа, уз остале пољопривредне културе, издржавам породицу - каже Радомир Милосављевић (60) из куршумлијског насеља Данковић.

И суседно село Жуч, са стотинак домаћинстава, последњих година постаје својеврсни центар воћарске производње у Горњој Топлици. Климатски услови и надморска висина су посебно повољни за узгој малине - такође по принципу органске производње - па Јовица Ђиновић подсећа и на то да самоуправа субвенционише подизање нових засада, односно изградњу мини-хладњача.

ПРОШИРУЈУ АСОРТИМАН

- ОВОГОДИШЊОМ почетном ценом малине, која износи 200 динара по килограму, задовољни су и воћари, и откупљивачи. Притом, због изузетног квалитета, све више домаћинстава се опредељује и за прераду, што доноси још већу зараду, па многи од малине праве џем, слатко, ликере, компоте, преливе за колаче и торте, сапуне, креме, козметичке маске... - истиче Ђиновић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (0)

ЂОКОВИЋ ТАЈ ТРОФЕЈ НИКАДА НИЈЕ ОСВОЈИО, ФЕДЕРЕР ЧАК 13 ПУТА: Овај пут признање отишло у руке Новаковог пријатеља (ВИДЕО)