НА ОКУПУ ПОСЛЕ 33 ГОДИНЕ: Другарство из војске је за цео живот
ДАВНЕ 1987. године на караули Шентиљ, самој граници тадашње СФРЈ и Аустрије, војничке дане проводили су Милан Дражиловић из Београда, Радослав Дошић из Бачког Доброг Поља, Раде Лисица из Огулина.

Фото Ј. Лемајић
Чувајући државну међу велике Југославије, као деветнаестогодишњаци учили су најважније лекције и стварали успомене које носе цео живот. По скидању униформе граничара Југословенске народне армије, живот их је одвео на три различите стране а спојио их, минулог викенда, после 33 године, у насељу Бездан код Сомбора.
Војничке дане проводили су на самој граници са Аустријом, а успомене на њих евоцирали су на самој међи са Хрватском.
- Изгубили смо контакт после војске. Изгубили смо адресе и телефоне, расули смо се на различите стране - прича Дражиловић. - Захваљујући друштвеним мрежама нас тројица смо се поново састали, а надам се да ћемо успети да нађемо и остале другове. Имамо само лепе успомене и на ту државу и на наше другарство и сигуран сам да би сви волели да се поново сретнемо.
ЧАСТ ЈЕ БИТИ ВОЈНИК
- ПРЕПРИЧАВАМО своје доживљаје јер је тада била велика част бити војник, то је била велика прекретница у нашим животима, а лекције које смо тада научили и данас памтимо. Данашњи младићи ни не схватају колико губе тиме што не иду у војску - прича Дошић.
У то време Шентиљ је био најпрометнији гранични прелаз. У њиховој класи била су 32 војника и то је, како кажу, била "Југославија у малом".
- Било је нас је свих националности и сви смо живели као породица, упркос томе што је то било време на прагу рата. Ми то нисмо осетили, наша обавеза је била да штитимо границу наше земље - додаје Лисица, кога је управо тај ратни вихор из Хрватске довео у Бајмок код Суботице. - Све смо делили, последњу цигарету, створили пријатељства за цео живот... После дежурства у шуми, по хладноћи на којој и дрво пуца, у два ујутру друг устане из кревета и скува ти чај да се угрејеш. Толико смо били ту једни за друге.

РЕШИЛА СТАМБЕНО ПИТАЊЕ НА НЕВЕРОВАТАН НАЧИН: Плаћа кирију нешто више од 700 динара месечно
ДОК ПРОСЕЧНИ станари у кинеском граду Џуџоу (провинција Хунан) плаћају кирију од 100 до 225 евра месечно, 18-годишња радница пронашла је необично решење за стамбену кризу: живи у тоалету продавнице у којој ради.
03. 04. 2025. у 14:56

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

"ЗАНЕМАРИЛА ЈЕ ДЕЦУ, ЧУВАЛЕ СУ ИХ ЦИГАНКЕ" Захар открио зашто је оставио Гоцу Лазаревић
СВАКИ од супружника имао је своју верзију приче.
02. 04. 2025. у 17:21
Коментари (2)