СЕЛО БУЉАНЕ САГРАДИЛО СПОМЕНИК СВОЈИМ ЈУНАЦИМА: Захвалност ратницима страдалим од 1912. до 1918. године

ПОСТАВЉАЊЕМ шест мермерних плоча са исписаним именима страдалих јунака, у селу Буљане код Параћина завршена је изградња споменика палим борцима у периоду од 1912. до 1918. године.

СЕЛО БУЉАНЕ САГРАДИЛО СПОМЕНИК СВОЈИМ ЈУНАЦИМА: Захвалност ратницима страдалим од 1912. до 1918. године

Фото: З. Рашић

Пре тога постављена су такозвана анђеоска крила, чиме су после две године окончани радови на овом објекту и заокружен споменички комплекс у центру Буљана.

Драган Миленковић, председник Савета ове МЗ, истиче да су идеју за изградњу спомен-обележја дали потомци изгинулих.

У балканским ратовима и Првом светском рату 156 мештана јуначки је дало живот за отаџбину, а њихови потомци формирали су иницијативни одбор за изградњу спомен-обележја како би се на неки начин одужили својим прецима.

- Одбор смо формирали још 2017. Споменик је најпре морао да се пројектује и читаве две године затим је трајала изградња, али и уређење околног простора, који је сада Буљанцима на дику. Ново спомен облежје налази се поред већ постојећег споменика изгинулим јунацима у Другом светском рату, тако да сада у центру села имамо заокружену споменичку целину – каже Миленковић.

Радове су финансирали сами мештани добровољним прилозима, а помогле су и приватне фирме и неки предузетници. Уређење околног простора, односно поплочавање платоа, финансирано је из буџета Општине Параћин.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

ТРЕБА ОДАТИ ПРИЗНАЊЕ ВУЧИЋУ И СРБИЈИ, МОРАМО ЗАШТИТИ СРБЕ ОД КУРТИЈА Монтгомери очитао лекцију медијима у ЦГ о Косову и Метохији

"ТРЕБА ОДАТИ ПРИЗНАЊЕ ВУЧИЋУ И СРБИЈИ, МОРАМО ЗАШТИТИ СРБЕ ОД КУРТИЈА" Монтгомери очитао лекцију медијима у ЦГ о Косову и Метохији

У ИНТЕРВЈУУ за црногорски "Дан", Вилијам Монтгомери, бивши амерички амбасадор у СР Југославији, осврнуо се на ситуацију на Косову и Метохији.

15. 05. 2026. у 13:16

НАСТАЈЕ НОВА ДРЖАВА? Српске комшије се уједињују са суседима - за моћну државу од 22 милиона душа и 272.200 км²

НАСТАЈЕ НОВА ДРЖАВА? Српске комшије се уједињују са суседима - за моћну државу од 22 милиона душа и 272.200 км²

"УНИОНИСТИЧКИ покрет је одувек постојао и он је и даље жив унутар нашег друштва. Несумњиво је да је ова дискусија легитиман део политичког процеса у земљи. Ја лично никада не бих могао да гласам против уједињења."

02. 06. 2026. у 21:24

Коментари (0)

УКРАЈИНА У ШОКУ: Русија објавила сјајне вести