ПРЕЧИСТАЧ ЈЕ ЧУВАР КАНАЛА: Надлежни у Врбасу негирају да ће престати с радом постројење за прераду отпадних вода

З. Рајић

18. 01. 2021. у 07:39

МИНИСТАРСТВО заштите животне средине, као и локалне самоуправе Врбаса и Куле, неће дозволити да стане с радом Централно постројење за прераду отпадних вода (ЦППОВ), јер је његово функционисање предуслов за чишћење Великог бачког канала (ВБК), који је вишедеценијским загађивањем претворен у "црну тачку" Европе.

ПРЕЧИСТАЧ ЈЕ ЧУВАР КАНАЛА: Надлежни у Врбасу негирају да ће престати с радом постројење за прераду отпадних вода

Помоћ уз услов да се омогући одрживи рад

То је одговор председника општине Врбас Предрага Ројевића на упозорење председника Еколошког покрета Врбаса (ЕПВ) Ратка Ђурђевца да ће, ЦППОВ "остати без радника на одржавању, чак и без обезбеђења".

- Да ли ће ВБК због тога поново постати отворена септичка јама за 100.000 људи од Црвенке, преко Куле о Врбаса, до Србобрана? И да ли ће цела ова ситуација угрозити реализацију пре неколико месеци завршеног пројекта чишћења ВБК? - упитао је Ђурђевац у дописима које је упутио министарки заштите животне средине Ирени Вујовић и представницима општина Врбас и Кула.

Он је предочио да је 6. новембра прошле године истекао уговор по којем је радом ЦППОВ у Врбасу руководила међународна компанија Veolia Water Solutions and Technologies (VWST), односно њен огранак "Веолија Србија".

- И поред тога, ова одговорна компанија остала је на постројењу, не желећи да га препусти пропадању и огромној штети која би настала. Хемикалије неопходне за третман прљаве воде у ЦППОВ потпуно су исцрпљене, а трошкове рада пречистача већ два месеца нико не покрива - изнео је Ђурђевац.

Влада Србије је за рад ЦППОВ, у чију је изградњу ЕУ уложила 23 милиона евра, издвојила прошле године 50 милиона динара, а Ројевић истиче да ће ресорно министарство обезбедити још једну финансијску подршку, али уз услов да две суседне општине, које су формирале заједничко ЈП "Пречистач Врбас - Кула", обезбеде одрживост рада ЦППОВ, пре свега кроз обуку радника и обезбеђивање довољних количина отпадних вода за прераду.

- Није још одређено колика ће бити помоћ министарства, а Врбас и Кула су ове године за функционисање пречистача определиле по 10 милиона динара, уз могућност да се то повећа ребалансима општинских буџета - рекао је Ројевић. - Годишњи трошкови ЦППОВ су око 130 милиона динара, а биће лакше покривени кад се на пречистач прикључе индустријски погони, као и домаћинства преко канализационих мрежа у селима.

ВИШЕ ВОДЕ, НИЖА ЦЕНА

ПРЕЧИСТАЧ у Врбасу тренутно ради са четвртином капацитета, прерађујући дневно 7.500 кубика отпадних вода, које стижу из канализација у Врбасу, Кули и Црвенки.

- Према ранијој уредби, индустрија је добила рок да испуштање отпадних вода регулише до краја 2025. године, али би то требало убрзати. Очекујемо помоћ републике и покрајине и за довршетак канализације у пет села у врбаској општини, јер што буде више воде на ЦППОВ, биће нижа цена њеног пречишћавања - казао је Ројевић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

ОТВОРЕНА НОВА ФИЛИЈАЛА ADRIATIC БАНКЕ У КОМПЛЕКСУ SKYLINE