МЕЂА НЕ ПАМТИ СВАДБЕ: Како изумире једно од најстаријих села у средњем Банату

Б. Грујић

01. 02. 2021. у 09:28

МЕШТАНИ Међе, једног од најстаријих насеља у средњем Банату, не памте свадбе. Сеоски свештеник Јовица Чавић мало у шали, мало у збиљи прича да је заборавио и да венчава јер већ осам година није имао прилике да у својој цркви споји двоје људи.

МЕЂА НЕ ПАМТИ СВАДБЕ: Како изумире једно од најстаријих села у средњем Банату

Место се празни и године у годину

Међа је данас, село са једва 500 душа, шест улица и много порушених и напуштених кућа. Најскупље породичне куће са економским двориштем и баштом од једног ара, могу се купити за 5.000 евра. Старија здања, како каже Војислав Симић, секретар Месне заједнице коштају много мање новца.

Отац Јовица каже да има мало крштења, јер се за последњих неколико година рођене само три бебе.

- Уз двадесетак сахрана годишње, прича се завршава, остала су бројна напуштена огњишта, нарочито после велике поплаве 2005. године - каже отац Јовица.

Душан Милићев, књижевник родом из Међе, сећа се да су, када је он ишао у школу, постојала три одељења првих разреда, са по 35 ученика и да је готово свака генерација имала више одо сто ученика, а данас их је укупно у целој школи, једва шездесетак.

Први записи о постојању овог насеља са српским живљем датирају из 1247.године. Након Другог светског рата у селу је живело око 3.500 људи, постојале су три земљорадничке задруге, циглана, парни млин, а село које је са две стране окружено румунском границом било је повезано друмским саобраћајем преко Српског Итебеја, а железничким преко Јаше Томић према Зрењанину.

ТАРЗАН У МАТИЧНОЈ КЊИЗИ

У матичној књизи рођених Џони Вајсмилер је уписан као Јанош од оца Петера. Требало је да пише Јохан, али Мађари су сва имена и српска и немачка уписивали на мађарском. Ишао сам у разред са Терезијом Вајсмилер, а њен отац ми је причао да су његови рођаци 1904. као економски емигранти отишли у Америку. У Међи и данас на католичком гробљу постоје споменици Вајсмилера - каже Душан Милићев.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВА ДУГОРОЧНА ПРОГНОЗА СТРУЧЊАКА: Ево када ће пасти снег у Србији и каква зима чека Европу

ПРВА ДУГОРОЧНА ПРОГНОЗА СТРУЧЊАКА: Ево када ће пасти снег у Србији и каква зима чека Европу

ПРЕМА првим прогнозама европских стручњака са сајта Severe Weather Europe, зиму 2025/2026 обележиће утицај слабе фазе Ла Ниње и вероватно слабији поларни вртлог. Ово значи динамичније кретање атмосферског притиска, што може омогућити хладније дане у Европи, али и у САД и Канади.

13. 08. 2025. у 09:59

ЕВО КО ЈЕ ТРОСТРУКИ УБИЦА ИЗ ГЊИЛАНА: Био у друштву са Куртијем, Османијевом и Харадинајем

ЕВО КО ЈЕ ТРОСТРУКИ УБИЦА ИЗ ГЊИЛАНА: Био у друштву са Куртијем, Османијевом и Харадинајем

ТРИ особе су убијене, а неколико је рањено у пуцњави која се догодила данас у Гњилану, док је осумњичени нападач у бекству, пренела је Коха. Болница у Гњилану саопштила је да је на лицу места констатована једна смрт, а да су две особе пребачене у Ургентни центар без знакова живота.

10. 08. 2025. у 18:11

Коментари (0)

ЛЕТО УЗ ШАМПИОНЕ – Више од 100 малишана бесплатно тренирало са прослављеним спортистима