ПРОГЛАШЕНИ НАЈБОЉИ ВИНАРИ: Пети Сабор Левачких винара и виноградара у Рековцу
СТРУЧНОМ жирију, који је поводом петог Сабора винара и виноградара у Пољопривредно-ветеринарској школи у Рековцу, оцењивао вина 77 винарија, није било лако да одабере најбоље произвођаче.

Фото: З. Глигоријевић
Према њиховој оцени, најбоље бело вино произвео је Радиша Стефановић из Лепојевића, победник у категорији розе вина је Зоран Миљковић из Риљца, док је најбоље црвено вино произвео Саша Милојевић из Крагујевца. Награде најбољим винарима додељене су данас.
- Трећа сам генерација винара у породици, после деде Милутина и оца Малише. Нема тајни. Квалитет је највероватније донело дугогодишње искуство – каже за „Новости“ Милош Дачић (30) из Лепојевића, који је добио другу награду за розе и другу за црвено вино.

Фото: З. Глигоријевић
Отварајући сабор, председник општине Александар Ђорђевић оценио је да је пољопривреда једна од окосница развоја рековачке општине, а да су винари и виноградари су свакако носиоци тог развоја.
- Веома смо поносни на левачко виногорје, имамо велики број већих винарија, чија вина су чувена и ван Србије. Локална самоуправа одлично сарађује са винарима, урадићемо све што треба да бисмо им помогли дад имају врхунска вина и да бисмо имали све веће површине под виновом лозом, под којом је тренутно 1.000 хектара- поручио је Ђорђевић.

Фото: З. Глигоријевић
Председник Организационог одбора Стојан Јевтић сматра да је задатак манифестације да афирмише квалитет левачког вина, која су на иностраним изложбама забележила значајне резултате, међу којима су и златне медаље.

Фото: З. Глигоријевић
- Левач спада у ретка подручја која имају све неопходне карактеристике да би се правила добра вина, али су виногради, два пута настрадали због болести. други пут, пре 15 година, и тада је већина њих било искрчено, иако су били још увек продуктивни. Озбиљније обнављање винграда започето је пре десетак година – казао је Јевтић.
З. Глигоријевић
Препоручујемо

ВЕЧЕ ВИНА У ЧАСТ СВЕТОГ ТРИФУНА: Програм у Кући Ђуре Јакшића у Крагујевцу
11. 02. 2021. у 19:27

ЏЕЈ ДИ ВЕНС УДАРИО НА ЗЕЛЕНСКОГ: То што он ради је апсурдно
У ИНТЕРВЈУУ за интернет портал УнХерд , амерички потпредседник Џеј Ди Венс назвао је нападе украјинског председника Володимира Зеленског на САД „непродуктивном реториком“ и „апсурдним“.
15. 04. 2025. у 10:27

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"СИНА СМО САХРАНИЛИ У НИКШИЋУ" Жељко Самарџић о највећој животној трагедији: "То је била туга за све нас"
ПЕВАЧ проговорио о болној теми.
15. 04. 2025. у 10:18
Коментари (0)