ВОЋЕ БОЉЕ ОД ЖИТА: У атару Лапова, током минуле деценије, површине под разним садницама повећане за чак 80 одсто
ВЕћ подуже се у атару Лапова све ређе њише класје пшенице, а готово да је реткост и звук комбајна јер пољопривредници са ратарских култура све масовније прелазе на - воћарство.
Овакав тренд је посебно изражен од пре 12 година, када је формирано удружења воћара и виноградара названо "Црвени брег", па су - захваљујући преданом раду, едукацијама, али и субвенцијама - површине под воћем, дотад заступљеним на мање од 20.000 хектара, повећане чак за 80 одсто. Схвативши да је у овој области зарада знатно већа него у другим пољопривредним гранама, све више домаћина шири своје засаде, а - што посебно радује - предњаче млади!
- Онима којима је воћарство постало породични бизнис, у који су укључени сви укућани, па не ангажују раднике, могу да живе и само од три хектара било које културе. Истине ради, експанзији воћарства су знатно допринеле државне, али и општинске субвенције, а посебно чињеница да локална самоуправа враћа чак 70 одсто новца уложеног у набавку садница.
МИСИЈА УДРУЖЕЊА
- Циљ нашег удружења је и то да држава препозна младе који желе да се баве пољопривредом, па да им помогне на почетку, када су улагања највећа, јер би дугорочно, можда већ за десетак година, Србија могла да постане водећа воћарска сила у Европи - закључује Сретен Ђорић.
Надаље, с обзиром на то да је циљ Удружења показати предузимљивим људима да нису сами, купили смо пољопривредне машине које чланови могу да користе бесплатно, а задовољни смо и успостављеном сарадњом са стручњацима из надлежних институција. Захваљујући таквој, развојној оријентацији, још пре пандемије смо у континуитету организовали семинаре за стицање нових знања, а увелико планирамо да направимо и хладњачу, па да плодове нашег рада продајемо онда када воће достигне највишу цену - објашњава први човек "Црвеног брега" у Лапову Сретен Ђорић, иначе по занимању машински инжењер, запослен у једној приватној фирми.
Уз напомену да су овде најзаступљеније шљиве, све више им се приближавају трешње, а има и много површина под крушкама, посебно наглашава то да се учестало обнављају и стари виногради. Он сам, када је схватио да њихово поднебље има све предуслове за квалитетно бављење воћарством - као допунску делатност - на једном хектару узгаја шљиве, припрема се за проширивање засада, а планира и да ускоро запати вишње.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)