ЈАГЊЕТИНУ НИКО НЕЋЕ: Ближе се Васкрс и Први мај, а сточари са Старе и Суве планине и ове године на мукама
СТАРОПЛАНИНСКИ сточари, али и њихове колеге са Суве планине, са зебњом чекају предстојеће васкршње и првомајске празнике јер се понавља лањска прича.

Фото В. Ћирић
Организованог откупа јагањаца готово да и нема, упркос томе што се цена килограма живе ваге годинама не мења и у најбољем случају изоси око 300 динара, док је у месарама око 600 динара.
На овакво стање утицала је пандемија, али и вишегодишњи проблеми у овој грани сточарства.
- Због општепознатих околности у којима смо се нашли током епидемије, организованог откупа готово да и нема. На овом подручју има око 10.000 грла јагањаца, међутим не раде ресторани, печењаре, не организују се свадбе, прославе и слични скупови па је и потражња мања. Од поменутих десетак хиљада јагањаца, биће понуђено између пет и шест хиљада, а остало ће ићи у приплод, што ће додатно оптеретити сточаре, који морају да мисле о исхрани увећаног стада. Другим речима много мање ће зарадити него што су евентуално планирали - каже Горан Поповић, директор пиротске Пољопривредно-саветодавно стручне службе, један од врсних познавалаца овчарства у Србији.
Према његовим речима, процене кажу да на подручју Пирота, односно овог дела Старе планине, тренутно има десетак хиљада оваца и та број се смањује из године у годину, упркос настојањима државе и локалних власти да разним субвенцијама и стимулацијама зауставе даљи суноврат сточарства, конкретно овчарства. Зна се да за свако уматичено грло пастири добијају субвенције од 7.000 динара, као и 2.000 динара за свако јагње и то је износ за који се може набавити, односно купити храна.
Идентична ситуација што се откупа тиче је и на Сувој планини, где се сточари такође довијају да преброде кризу изазвану пандемијом.
Суноврат овчарства у пиротском крају почео је крајем шездесетих и почетком седамдесетих година прошлог века. До тада је на старопланинским пашњацима било око 300.000 грла, међутим миграцијом становништва са села и индустријализовани Пирот, почео је драстичан пад, тако да је сада у селима остало десетак хиљада грла.
НЕКАД БИЛО И ПОЛА МИЛИОНА
ПАРАДОКСАЛНО је, да се највећа стада налазе у приградским селима Крупац и Извор, док у многим планинским местима где је некада било и по десетак хиљада грла, сада тумара тек понеко стадо од по пар десетина оваца.
Према неким подацима, уочи Другог светског рата на Старој планини и у околини било је око пола милиона оваца и коза, као и преко 200.000 говеда.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ЗВАНИЧНО - КРАХ БРАКА АНЕ ИВАНОВИЋ И БАСТИЈАНА: Швајнштајгер скинуо бурму (ФОТО)
АКО се уопште и сумњало у развод Ане Ивановић и Бастијана Швајнштајгера, сада дилеме више нема.
18. 04. 2025. у 07:51
Коментари (0)