У БРАЗДАМА СЛАТКИ КРОМПИР ИЗ АМЕРИКЕ: Милица (37) и Марко (36) Јовановић код Јагодине узгајају батат

Б. Царановић

16. 05. 2021. у 12:00

БРАЧНИ пар, Милица (37) и Марко Јовановић (36), одлучили су да се опробају у узгајању слатког кромпира - батата, што је у Србији права реткост.

У БРАЗДАМА СЛАТКИ КРОМПИР ИЗ АМЕРИКЕ: Милица (37) и Марко (36) Јовановић код Јагодине узгајају батат

Фото Приватна архива

Иако не знају много о пољопривреди, верују да је то начин да сину на породичној земљи у Јагодини оставе посао у наследство. Планирају да идуће године ово поврће посаде на три хектара, а  крајем маја, почињу са подизањем пробног засада са 7.000 садница. Ако све крене и по најгорем сценарију, очекују зараду од 5.000 евра после бербе у октобру.

Милица је Кладовљанка, а након средње школе и економских студија у Америци и Грчкој, није имала никакву дилему да жели да се врати у отаџбину. Осим што је чврсто зацртала да се уда за Србина, по могућству Шумадинца, сметала јој је усамљеност у милионском Њујорку. И у групи је малобројних младих који желе да живе у селу.

Фото Приватна архива

- У Београду где већ деценију радим, упознала сам Шумадинца из Јагодине, па ми се жеља остварила - прича кроз смех Милица.

- Марко је менаџер продаје, а ја ревизор, али смо чврсто одлучили да започнемо посао на његовој очевини у околини Јагодине. Корона је променила много тога, постало је јасно да није пресудно седети у предузећу већ да се може бити запослен и са свог имања у селу.

Током боравка у Америци сам често јела батат, чувени слатки кромпир, боје бундеве и одлучили смо да пробамо да га садимо овде. А што је најважније, пласман није проблем.

НИЈЕ ЗАХТЕВНО

ТАМО одакле потиче, у тропским крајевима, батат је вишегодишња биљка, али због наших зима, овде мора да се сади сваке године. Потребна му је влага само десет дана после садње, па ни наводњавање није неопходно, већ само фолија која се поставља после кише да задржи влагу. Сади се крајем маја, а бере крајем септембра.

Да би земљу припремили за садњу, купили 700 садница, трактор, као и пшеницу коју су посадили на остатку њиве и платили раднике, уложили су око 9.000 евра. Повезали су се са неколико пријатеља и кумовима који имају имања од Кладова, преко Јагодине до Ваљева и основали задругу при Савезу Шумадија, Поморавље, Јагодина, планирају да конкуришу за бесповратну помоћ да би купили већи и јачи трактор.

- Родитељи мог супруга су се раније бавили пољопривредом, па осим земље имамо и хладњаче, које ћемо само да реновирамо. То нам је важно, јер по правилу батат најбољу цену достигне када мало одстоји, око Нове године, а не ако одмах оде у продају после бербе - прича Милица. - По хектару се добија од 21 до 24 тонe батата. Једна садница доноси од једног до три килограма.

Да би се распитали шта им је све неопходно за овај посао, Јовановићи су звали Пољопривредни факултет, али им је много више помогла фирма из Хрватске која већ годинама успешно гаји ово поврће.

- Код нас има тек неколико узгајивача, а углавном раде за извоз. Ми планирамо да га пласирамо за наше тржиште и већ имамо начелно договорен пласман. Ако све са пробном парцелом крене како треба, од следеће године садимо четири пута више, а касније планирамо и да ширимо посао.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕПЛИЋУ СЕ ШПИЈУНСКА И ВОЈНА МРЕЖА ОКО СРБИЈЕ! Појачан притисак на нашу земљу с циљем да промени позиције о националним питањима

ПРЕПЛИЋУ СЕ ШПИЈУНСКА И ВОЈНА МРЕЖА ОКО СРБИЈЕ! Појачан притисак на нашу земљу с циљем да промени позиције о националним питањима

СРБИЈА се тренутно налази у обручу војно-политичког притиска, а све с циљем да се уздрмају наше позиције по питању Косова и Метохије, чврста намера о очувању Републике Српске по Дејтонском споразуму, али и става о украјинскоруском сукобу.

05. 07. 2024. у 07:16

МИЛЕНА ЈЕ КУПИЛА ГАРНИТУРУ, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ПАКАО Салони намештаја пробијају рокове за испоруку - Купци кревет сањају, на поду спавају

МИЛЕНА ЈЕ КУПИЛА ГАРНИТУРУ, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО "ПАКАО" Салони намештаја пробијају рокове за испоруку - Купци кревет сањају, на поду спавају

ДА усељење у стан може да се одужи, а да мајстори, ангажовани на реновирању или адаптацији, нису нимало криви за то, најбоље знају потрошачи приликом куповине намештаја. Све је више примедаба грађана на неажурност и неодговорност салона, јер пробијају договорене рокове доставе. Још већа мука од тога је што се неретко догађа да купљени комади стигну са грешком, па то додатно продужава чекање. Савет зналаца из области заштите права потрошача је да рекламације трговцима упуте писаним путем. Ако то не помогне, сектор тржишне инспекције при Министарству унутрашње и спољне трговине следећа је адреса.

05. 07. 2024. у 08:36

Коментари (0)

„НЕПОБЕДИВИ” ОСВАЈАЈУ ПАНЧИЋЕВ ВРХ: Invictus Challenge by Mozzart и ове године на Копаонику