РАДИЋЕМО ДАН И НОЋ ДА БУДЕМО БРОЈНИЈИ: Проф. Светлана Вујовић открива детаље о Националном центру за лечење стерилитета
У НОВОЈ згради Универзитетског клиничког центра Србије, која би требало да буде усељена најкасније следећег месеца, на 10. спрату биће Национални центар за инфертилитет и ендокринологију пола.
Професор др Светлана Вујовић из Клинике за ендокринологију, дијабетес и болести метаболизма, члан Светског борда за гинеколошку ендокринологију, и један од највећих светских стручњака за ову област медицине, открива за "Новости" да ће нови центар имати 26 кревета у хоспиталном делу и дневну болницу кроз коју ће се тестирати пацијенти, како они који имају проблем са зачећем, тако и они којима регулисање хормонског статуса много може да помогне да спрече различита обољења и да буду витални и у дубокој старости.
Отварањем овог Центра напокон се реализује идеја за коју се проф. Вујовић залагала дуже од деценије са аргументима да је готово сваки други покушај биомедицински потпомогнуте оплодње (БМПО) унапред осуђен на неуспех због нерегулисаног хормонског дисбаланса. Такође, и да се у Србији масовно оболева од хормонски условљених болести, међу којима су најзаступљеније кардиоваскуларне.
За ову намену опредељен је простор од 1.300 квадрата.
- Центар је грађен по савременим принцима, и то ће по величини бити пета клиника ове врсте у свету, са најсавременијим уређајима и најстручнијим кадром који ће радити даноноћно. РФЗО ће покривати трошкове испитивања, што се ретко у свету дешава - прича проф. Вујовић, која ће и руководити овим Центром.
Иако је јасно да може да помогне у подизању наталитета повећањем успешности БМПО, проф. Вујовић, ипак, каже да се у ранијим периодима сматрало да овакав Центар није потребан. Репродуктивна ендокринологија код нас има дугу историју, али је од 2011. године сведена на кабинет са две собе.
- Број становника Србије се потом значајно смањивао. У последњих 11 година интензивно сам се борила да објасним значај центра и улагала у младе кадрове. У лекарској соби површине шест метара квадратних повремено је било по 13 људи жељних знања. Захваљујући разумевању министра здравља Златибора Лончара, одобравању председника Србије Александра Вучића, и уз пуну подршку проф. Милике Ашанина, директора УКЦС, одлучено је да се оснује Национални центар за инфертилитет и ендокринологију пола - каже проф. Вујовић.
Професорка Вујовић наглашава да ће све од опреме са списка који је направила бити набављено.
- За одређивање кадра добила сам ретку прилику да предложим најбоље: оне лекаре и сестре који су годинама волонтирали у мом кабинету, оне којима ништа и никада није тешко, који разумеју, имају саосећајност и непрекидно се труде да усавршавају своје знање. И то је огромна разлика у односу на раније периоде када је пут доласка до радног места био другачији - прича проф. Вујовић.
Очекује се да ће се у Центар јављати парови из целе Србије, али и других земаља, који нису остварили трудноћу у року од шест месеци. Испитиваће се узроци неплодности, а код једне групе, уз терапију, оствариће се трудноћа, уверена је наша саговорница:
- У случају удружених гинеколошких болести пацијенти ће бити одлично припремљени да вантелесна оплодња успе одмах, а не да се понавља већи број пута. У Центру ће радити гинеколог и уролог. Са колегама гинеколозима и уролозима из центара за вантелесну оплодњу имамо одличну сарадњу, јер сви знамо да само удружени можемо постићи врхунске циљеве. Тестирања ће се обављати у рекордном року да би се смањиле листе чекања и примао што већи број парова. Нажалост, у претходном периоду се на преглед чекало и до годину дана. Уједно, Центар ће бити и место учења за бројне лекаре из Србије и света.
Поред неплодности, овде ће се испитивати и лечити и многи други поремећаји везани за полне хормоне - нередовне менструације, појачана маљавост, превремени улазак у менопаузу жена млађих од 40 година, поремећаји кардиоваскуларног система изазвани хормонима...
- Посебан значај ће имати превентивно тестирање мушкараца и жена око 40. године и касније да би се открили почетни поремећаји који, уколико се отклоне, могу да спрече бројне болести: кардиоваскуларне, психијатријске, болести костију, и друге, и повећају радну ефикасност. Уколико би се спречиле болести, добио би се максимум ефикасности, смањило повређивање људи са великим животним и радним искуством и продужио радни век - објашњава проф. Вујовић.
Иако је научна чињеница да недостајући хормон треба надокнадити, шире посматрано, то се односило на хормоне свих других жлезда, осим полних - јајника и тестиса. Професорка Вујовић сматра да су страхови везани за хормоне били последица оскудне обавештености, догми, предрасуда које се свакодневно разбијају:
- Последњих неколико година сведоци смо рушења највеће заблуде око полних хормона и карцинома дојки - каже. - Најчешће се карцином дојки јавља код жена које нису лечене полним хормонима у менопаузи! У то време жене добијају у тежини, мењају се други хормони који представљају окидаче рака. Ово је разлог више што треба превентивно направити анализу хормона и обучити лекаре за њихово тумачење које тражи високостручни кадар.
РАД И СА ТРАНСРОДНИМ ОСОБАМА
ПОСЕБНУ карактеристику новог Центра би представљао наставак рада са трансродним особама, који практикујемо пуне 33 године, од оснивања Београдског тима за полни идентитет - каже проф. Светлана Вујовић. - Наш Центар је други у Европи, иза оног у Амстердаму, по дужини постојања. Још у то време, наши визионари су говорили о разумевању ове појаве, борили се за прихватање полних и родних разлика и били претеча дешавања у бројним другим европским земљама.
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (0)