ВРЕМЕ ЈЕ МАЈСТОРСКО РЕШЕТО: Грајфова комисија потврдила да је хашка правда омеђена политиком
23. 07. 2021. у 10:24
Закључак је да јула 1995. геноцид - није почињен, али коначна реч Грајфовог тима није отуд ништа блажа нити на било који начин умирујућа
Најновије из рубрике

ОПТУЖНИЦА ПРОТИВ БЛОКАДЕРА: Међу терористима и потпредседник Парандиловићеве странке
ВИШЕ јавно тужилаштво у Београду подигло је оптужницу против шесторице окривљених због постојања оправдане сумње да су од 21. до 25. јуна 2025. године припремали насилну промену власти у Републици Србији, а против двојице од њих и због неовлашћеног држања и ношења ватреног оружја и муниције.
25. 07. 2025. у 19:00

100 ДАНА ВЛАДЕ СРБИЈЕ Мацут: Програм владе заштита народног јединства, моја рука испружена свима
ПРЕМИЈЕР проф. др Ђуро Мацут изјавио је данас у Књажевцу, где представља резултате првих 100 дана рада владе, да је програм ове владе био и да ће остати заштита народног јединства и уставног поретка - по сваку цену.
25. 07. 2025. у 18:34

И МРТВИ СРБИ НА УДАРУ ЗАГРЕБА: У селу код Книна уклоњен надгробни споменик војнику ЈНА
ДОК "комисије" Домовинског покрета обилазе гробље за гробљем по Хрватској и траже "спорне" српске надгробне споменике, уклоњен је у Книну споменик војнику у униформи ЈНА. Огранак те пропале странке из Шибеника оценио је да два надгробна споменика у селу Жагровић вређају и омаловажавају Домовински рат и да нису у складу са недавно донетим Законом о гробљима и да морају да буду срушени. Један већ јесте, а другог чека иста судбина, јер по мишљењу фамозних комисија није дозвољено да буду истакнуте слике војника у униформама Југословенске народне армије.
25. 07. 2025. у 16:53

ПЕТКОВИЋ СА РОКФИЈЕМ: Захвалност Француској која се залаже за ослобађање Игора Поповића
ДИРЕКТОР Канцеларије за Косово и Метохију др Петар Петковић разговарао је данас са директором за континенталну Европу МИП Француске Брисом Рокфејем коме је захвалио на јучерашњем саопштењу Министарства спољних послова Француске да се одмах ослободи Игор Поповић, као и за конструктивну улогу Француске у циљу очуваља мира и стабилности на простору Западног Балкана, што , како се наводи у саопштењу Канцеларије за КиМ -рефлектују и веома блиски односи наше две државе и председника Вучића и Макрона.
25. 07. 2025. у 16:33

ПОЛИТИЧКИ ОПЕРАТИВАЦ У АКАДЕМСКОЈ ХАЉИНИ
Док се Универзитет у Београду све више бори са губитком кредибилитета, његов први човек, ректор Владан Ђокић, очигледно нема таквих дилема.
25. 07. 2025. у 16:27
JOVAN GRKINIĆ
23.07.2021. 14:06
На велики хришћански празник Божић 7. јануара 1993. године муслиманске јединице из Сребренице започеле су опсежан напад на српска села у општини Братунац, посебно циљајући село Кравицу, и села која гравитирају мјесној заједници Кравица (Јежестица, Кајић, Шиљковић, Оправдићи, Поповићи, Мандићи, Бањевићи, Оћеновићи, Русићи, Долови и Јасиковача). Према процјенама напад је изводило између три и четири хиљаде муслиманских војника, док је у одбрани било свега неколико стотина мјештана Кравице и сусједних села. Том приликом прогнан је сав српски живаљ, док су села била разрушена, попаљена и опљачкана. У нападу је убијен 51 цивил и припадник сеоских стража. Један дио Срба је заробљен и одведен у Сребреницу. У истом налету и у склопу велике офанзиве која се изводила према општини Братунац, муслиманске снаге су 16. јануара 1993. године извршиле напад на Скелане. Српско цивилно становништво на овом подручју било је у окружењу са три стране, те је под притиском протјерано у Србију, прецизније у правцу Бајине Баште, јединим путем, преко моста на ријеци Дрини, који се налазио под константном снајперском ватром муслиманских снага. Они који нису могли да пређу мосту, покушали су да препливају ријеку. У нападу је убијено 57 цивила и припадника сеоских стража, док су најмлађе жртве били петогодишњи Александар Димитријевић и његов дванаестогодишњи брат Радисав Димитријевић, који су страдали од снајперске ватре. Нападом на Скелане од стране муслиманских снага са сједиштем у Сребреници чије су акције биле координисане од стране војног и политичког врха из Сарајева, заокружена је територија муслиманске енклаве Сребреница, етнички најчистијег подручја у ратној Босни и Херцеговини. У овом периоду енклава је доживјела и свој највећи обим од око 900 км2 , те је обухватала дијелове пет општина (Сребреница, Братунац, Власеница, Зворник, Милићи). До овог периода муслиманске јединице су на читавом простору средњег Подриња и сребреничке регије извршиле комплетно етничко чишћење у којем је убијено нешто мање од 2.000 цивила, војника и припадника сеоских стража српске националности, а више од 150 различитих насеља је уништено. Муслиманске оружане снаге (АРБиХ) су на овом подручју очигледно починиле бруталне и систематске злочине за које је њихова Врховна команда у Сарајеву знала. Након напада на Кравицу, а посебно на Скелане, и ситематског масакра и уништења српског цивилног становништва у средњем Подрињу, Војска Републике Српске покренула је велику контраофанзиву према муслиманским јединицама са сједиштем у Сребреници.