АМБАСАДОРОВА БРУКА: Италијански представник је у Јасеновцу дао ветар у леђа промотерима историјског ревизионизма
Ни покушај италијанске амбасаде да “испегла” грешку свог челника није уклонио горки укус
ИТАЛИЈАНСКИ амбасадор у Хрватској Пјерфранческо Сако направио је невероватну грешку, свесно или несвесно, када је након комеморације у Јасеновцу, на "Твитеру", уз фотографију како полаже цвеће на месту злогласног логора, написао "солидарност са хрватским народом". Што је заправо амбасадор тиме желео да каже никоме није јасно. Једино је јасно да је дошао у Јасеновац сасвим неприпремљен.
Италијанска амбасада брзо је морала да исправи амбасадоров гаф уз поруку како оплакује жртве Јасеновца, "углавном Србе, Јевреје и Роме", те осуђује усташки режим и "изражава солидарност са хрватским народом који је изабрао принципе легалности, слободе и људских права као темеља ЕУ". Укратко, покушали су да "испеглају" амбасадорову грешку.
Горки окус ипак остаје. Италијански амбасадор Сако већ две године је у Хрватској, уз то је по образовању правник, а иза себе има дугогодишњу дипломатску каријеру. Добро је упознао данашњу Хрватску, а сигурно и њену историју. Зато је логично да сигурно зна што се догодило у време НДХ када су усташе у Јасеновац доводиле недужне жртве, Србе, Јевреје, Роме и хрватске антифашисте, а сам логор је био један од најсуровијих у време Другог светског рата.
"Заборављајући" жртве, амбасадор је, ваљда несвесно, дао ветар у леђа онима који су промотери историјског ревизионизма. И то у ситуацији када Хрватска још није сасвим затворила књигу прошлости, па и даље не забрањује усташке симболе и поздрав "За дом спремни" на начин како су то урадиле Аустрија и Немачка. А баш је о томе ових дана говорио и амбасадор Израела у Хрватској Илан Мор. Поклич "За дом спремни" не може да буде сива зона, или је допуштен или није, рекао је израелски амбасадор. Сасвим јасно.
Препоручујемо
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (2)