НАУК: Пред просветним властима је нови посао - да се изборе пред надирућом "џендероманијом"

Љ. Бегенишић

01. 10. 2022. у 10:45

ЗАХВАЉУЈУЋИ одлуци просветних власти да послушају струку и повуку предлог о увођењу родно осетљивог језика у школске материјале за предшколско, основно и средње образовање избегнута је велика брука.

НАУК: Пред просветним властима је нови посао - да се изборе пред надирућом џендероманијом

Новости

Јер, да је усвојен предлог стандарда квалитета уџбеника који је произишао из Закона о родној равноправности, у уџбенику географије писало би:

- Староседеоци/староседелице Америке су Индијанци/Индијанке и Ескими/Ескимке. Они/оне припадају жутој раси. Преци/преткиње Индијанаца/Индијанки доселили/доселиле су се из Азије.

Сличних примера било би и у другим уџбеницима, а ђаци би ломили језик учећи о стручњакињама, војникињама, ватрогаскињама... Лингвисти су од почетка тврдили да се оваквим законским решењима врши насиље над српским језиком, да он више не би личио на себе, да се на оваквом српском не би могло мислити...

И Национални просветни савет упозоравао је да се предност мора дати струци и лингвистици и да идеологији није место у уџбеницима. Победила је упорност оних који поштују искључиво струку и науку и не обазиру се на политичке налоге са стране. Стандарди квалитета уџбеника биће усаглашени са ставовима Матице српске, Одбора за стандардизацију српског језика и србистичких катедри са свих шест универзитета у Србији.

Међутим, ту није крај, јер, покушај да се идеологија "увуче" у образовање не завршава се на овом случају. У уџбенику биологије за осми разред родна идеологија је већ присутна, па је пред просветним властима нови посао - да се изборе пред надирућом "џендероманијом". Из ових случајева може се извући и наук да се приликом одобравања школских програма отворе четворе очи, како нам се не би догодило да наша деца једног дана уместо из уџбеника уче из уџбеница.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РЕШИЛА СТАМБЕНО ПИТАЊЕ НА НЕВЕРОВАТАН НАЧИН: Плаћа кирију нешто више од 700 динара месечно

РЕШИЛА СТАМБЕНО ПИТАЊЕ НА НЕВЕРОВАТАН НАЧИН: Плаћа кирију нешто више од 700 динара месечно

ДОК ПРОСЕЧНИ станари у кинеском граду Џуџоу (провинција Хунан) плаћају кирију од 100 до 225 евра месечно, 18-годишња радница пронашла је необично решење за стамбену кризу: живи у тоалету продавнице у којој ради.

03. 04. 2025. у 14:56

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта

ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.

02. 04. 2025. у 10:16

Коментари (0)

А КАДА СУ ДЕЛИЈЕ ВИДЕЛЕ ЗАСТАВУ ЛАЖНЕ ДРЖАВЕ КОСОВО У БЕОГРАДУ... Ево шта су одмах урадили навијачи Црвене звезде (ВИДЕО)