НАУК: Пред просветним властима је нови посао - да се изборе пред надирућом "џендероманијом"
ЗАХВАЉУЈУЋИ одлуци просветних власти да послушају струку и повуку предлог о увођењу родно осетљивог језика у школске материјале за предшколско, основно и средње образовање избегнута је велика брука.
Јер, да је усвојен предлог стандарда квалитета уџбеника који је произишао из Закона о родној равноправности, у уџбенику географије писало би:
- Староседеоци/староседелице Америке су Индијанци/Индијанке и Ескими/Ескимке. Они/оне припадају жутој раси. Преци/преткиње Индијанаца/Индијанки доселили/доселиле су се из Азије.
Сличних примера било би и у другим уџбеницима, а ђаци би ломили језик учећи о стручњакињама, војникињама, ватрогаскињама... Лингвисти су од почетка тврдили да се оваквим законским решењима врши насиље над српским језиком, да он више не би личио на себе, да се на оваквом српском не би могло мислити...
И Национални просветни савет упозоравао је да се предност мора дати струци и лингвистици и да идеологији није место у уџбеницима. Победила је упорност оних који поштују искључиво струку и науку и не обазиру се на политичке налоге са стране. Стандарди квалитета уџбеника биће усаглашени са ставовима Матице српске, Одбора за стандардизацију српског језика и србистичких катедри са свих шест универзитета у Србији.
Међутим, ту није крај, јер, покушај да се идеологија "увуче" у образовање не завршава се на овом случају. У уџбенику биологије за осми разред родна идеологија је већ присутна, па је пред просветним властима нови посао - да се изборе пред надирућом "џендероманијом". Из ових случајева може се извући и наук да се приликом одобравања школских програма отворе четворе очи, како нам се не би догодило да наша деца једног дана уместо из уџбеника уче из уџбеница.
Препоручујемо
"РЈЕЧНИК" ЧУВА ЈЕЗИК: Матица српска представила ијекавску верзију капиталне књиге
15. 09. 2022. у 08:20
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ОДВЕЛИ СУ МЕ У ШАТОР, ОДУЗЕЛИ ПАСОШ" Наша певачица очи у очи са Гадафијем: "Нисам била свесна шта се дешава"
ПЕВАЧИЦА је била веома млада и није била свесна шта се дешава...
16. 12. 2024. у 09:20
Коментари (0)