НЕЋЕ МОЋИ: Мајдан у нашем сокаку
ЧИМ сам чуо да један од организатора свенародног протеста Мариника Тепић најављује рационалну паузу у бунту против насиља, уплашио сам се.
У НОЋИ између 29. и 30. новембра 2013. на кијевском тргу Мајдан остало је неколико стотина демонстраната. Влада предвођена председником Виктором Јануковичем била је одлучила да изађе у сусрет одређеним захтевима демонстраната и изгледало је као да ће се једна од највећих криза у историји те земље решити мирним путем. Није, међутим, тако било суђено.
Из разлога који надилазе логику и рационално размишљање, специјална полиција "Беркут" је у раним јутарњим часовима 30. новембра интервенисала изузетно брутално, чиме је изазвала гнев народа. У року од 24 часа на Мајдану је, уместо неколико стотина, било окупљено 400.000 људи.
Шта би Јануковичу да једним изузетно глупим потезом у тренутку када је све ишло набоље себи ископа јаму дубоку не два него макар десет метара? То је, између осталог, врло лепо објашњено у документарном филму "Украјина у пламену" (иза којег стоји чувени амерички редитељ и документариста Оливер Стоун, који вам препоручујем да погледате, ако већ нисте) из 2016. године. Суштина навода изнетих у филму, које су у међувремену потврдили и бројни други извори, јесте да је и у полицији и у Министарству унутрашњих послова постојала група прозападних завереника, коју је, наводно, предводио шеф председничке администрације Сергеј Ливошкин. Искуства са специјалном полицијском јединицом која мења страну у кључном тренутку, а потом бива распуштена имали смо и ми.
После пребијања од 30. новембра, када се поново показало да је потребна радикализација, 20. фебруара 2014. "полицијски снајперисти" запуцали су на демонстранте и само тог дана убили 21 особу. Убрзо се пак показало да је ова "званична верзија" догађаја, према којој су за убиство цивила и полицајаца одговорни снајперисти из распуштене специјалне јединице "Беркут", које је ангажовао свргнути председник Виктор Јанукович, неодржива, односно лажна. На видео-снимцима пуцњаве јасно се могло видети да се на демонстранте пуцало и са зграда које су биле под контролом опозиције, а новинари су дошли до пресретнутог разговора полицијских снајпериста који се питају ко пуца на људе. На крају је процурио и телефонски разговор естонског министра спољних послова Урмаса Паета и шефице европске дипломатије Кетрин Ештон, који спомињу да је снајперском пуцњавом управљала "нова коалиција у Украјини".
И ми смо, овде, имали сличних искустава, па бих вас само подсетио на трагичне догађаје од 5. априла 1992. године, када је на мировне и "пројугословенске" демонстранте окупљене на платоу испред Скупштине у Сарајеву отворена снајперска ватра, а живот су изгубиле две особе. Муслиманска страна је за то одмах оптужила Србе, док је у тишини прошла накнадна исповест високог функционера сарајевског МУП-а хрватске националности Зорана Чегара, који је провео рат у такозваној Армији БиХ, да су снајперисти припадали муслиманској страни.
Зашто се сада бавим овим подсећањима? Зато што, како је то лепо рекао посланик у Народној скупштини Републике Србије Александар Оленик, "ништа није случајно". С тим бих се више него сложио и додао да је то ретка истина коју је овај човек изрекао.
Зато ме је и најава "рационалне паузе" у протестима уплашила. Ствар је у томе што, иако смо и до сада имали разноразне позиве на "мајдан" у Београду, попут оног Украјинке Ирине Сјеидханове, која се представља као новинарка, правница и блогерка ("Ако стварно хоћете да скинете своју владу, која вам не одговара, ви знате шта мора да се уради. Да, биће погинулих, можда чак и више од стотине, као у Кијеву 2014. Али слобода никада није бесплатна. Срећно свима који желе промене за лепу Србију"), то до сада никада нисмо чули од легитимног актера политичког живота у Србији попут посланика Оленика.
- Ево нас у Украјини, у Кијеву, на тргу Мајдан. Овде ћемо бити неколико дана и одавде вас позивамо на сутрашње протесте против насиља у Београду. И само да знате, ништа није случајно", навео је Оленик и нагласио да се "на Мајдану бранила и одбранила демократија и европска идеја у Украјини", те да се "протестима у Београду бране идеје демократије и ЕУ у Србији". Паметном доста, рекао бих. И на томе бих се зауставио, јер, како нас је лепо упозорио Милан Антонијевић, несуђени министар који је опет променио плочу, "сваки пут када поменете Мајдан у негативном контексту, имате украјинског амбасадора који на то реагује, не знам да ли знате -. Зато о Мајдану све најбоље.
И онда, ни недељу дана после крајње рационалне најаве Маринике Тепић о "рационалној паузи" (јер револуција не може да траје у време одмора), стиже нам најава о "заоштравању", да не кажемо радикализацији, протеста против насиља. Како је пренела информативна служба протеста "Србија против насиља", портал "Нова.рс", модератор скупа, глумац Ненад Хаџи Маричић је у петак рекао да "уколико се до краја следеће недеље не испуне захтеви протеста 'Србија против насиља', доћи ће до заоштравања". Заоштрени протести због насиља могли би бити нешто попут "ратовања за мир", а већ од идеје да "ништа није случајно" и да треба бранити "демократију и европске вредности", хвата ме језа.
БОНУС ВИДЕО:
ИЗАЂИ МАЛА: Студенти са севера КиМ имају поруку за Куртијеве окупаторе и специјалце
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (4)