НЕЋЕ МОЋИ: Најбоље намере
КАКВЕ су намере биле тројице косовских "луталица" наоружаних "калашњиковима" и чији се интереси поклапају с Куртијевим?
С НАМЕРОМ дођох у велики град - певао је Шабан Шаулић крајем седамдесетих година прошлог века опевајући судбину многих људи који су се у то време охрабрили да напусте завичај и породицу како би под светлима велеграда нашли срећу. Најчешће материјалну, јер је свих других врста среће било и на селу. Неки су успели у својој намери, а неки и нису, па су, попут лика из песме "почели да лутају". У сваком случају, њихова намера била је јасна.
Неку намеру имала су и тројица припадника "косовске полиције" који су се упутили на територију централне Србије у среду. О њиховој намери ми, јавност, можемо само да нагађамо. Надлежне службе је можда и открију и пренесу нам. Али има индиција на основу којих можемо да претпоставимо какве су те намере биле. На пример, да су их српски полицајци зауставили с уљем, шећером, кафом и ратлуком, јасно би било да су кренули у госте неком добром домаћину с друге стране административне линије. Или да су их зауставили под пуном ратном опремом, јасно би било да су кренули у штету.
ЧУДНЕ су те намере и тешко их је одредити, али специјални изасланик Вашингтона за Западни Балкан Габријел Ескобар изгледа да има неке увиде у њихове намере. Он је, наиме, у петак обзнанио да је јасно да тројица косовских полицајаца "нису имала намеру да се нађу на територији Србије". Њему је то јасно вероватно због тога што са собом нису имали уље, шећер, кафу и ратлук, него "калашњикове". Они су само "почели да лутају", као лик из Шаулићеве песме, па су залутали где није требало. И то упркос уређајима за ГПС навигацију. Тако су, исто, и 1999. године на територију Србије "залутала" три несрећника из америчке војске, па је Џеси Џексон долазио да их "чупа" из српског заробљеништва.
Морам да вам кажем да уопште није немогуће да се амерички војници изгубе и поред ГПС навигације. Био сам сведок једног таквог догађаја на јесен 2002. када сам с делегацијом Владе Србије ишао у Призрен. Пратњу су нам обезбеђивали амерички војници у оквиру Кфора с десетином "хамера" на земљи и "црним јастребовима" на небу. И та пратња је залутала код Подујева и није могла да нађе пут. И зато Ескобар може бити у праву - нису имали намеру.
АЛИ право питање је шта би Ескобар рекао када би, на пример, тројица припадника неког мексичког картела "залутала" на неколико километара од Ел Паса у Тексасу с "калашњиковима" и једно пола тоне кокаина. Да ли би им америчка администрација то опростила, извинила се што их је ухапсила и вратила назад јер су ту били случајно и нису имали намеру? Хау јес ноу, што би рекли Англосаксонци (како да не, у слободном преводу на "наш").
Никакву лошу намеру није имао ни Хасан Абази, којег је српска полиција ухапсила 28. марта 2012. код прелаза Кончуљ под оптужбом за шпијунажу и трговину дрогом. То је, наравно, било неоправдано хапшење, јер какве би везе могао да има Абази, иначе председник "Синдиката индустријалаца Косова", са оваквим злоделима? Човек се бави "косовском индустријом". Оптужбе српских власти да је марта 1999. године прикупљао податке војног карактера о покретима, положајима и опремљености војске и полиције и достављао их ОВК која их је потом прослеђивала НАТО-у су сигурно измишљотина, а и ако нису, то је била његова патриотска дужност.
ЈОШ је једна веза случаја "Хасан Абази" са овим што се дешава сада, осим очигледне паралеле да се ради о хапшењу косовских Албанаца на простору централне Србије. За тај део приче важне су две ствари. Прва је да "проевропска опозиција", а вала помало и ова друга, упорно тврде да председник Србије Александар Вучић и такозвани премијер такозваног Косова Аљбин Курти имају некакав "дил". По тој теорији је, између осталог, Вучић повукао на митинг у Београд Србе с Косова и Метохије како би Куртијеви полицајци упали у општине, а Курти му је узвратио слањем тројице "луталица" да их похапси и тиме скрене пажњу народа с велелепних протеста противу насиља.
То је једна теорија завере. А постоји и друга, која много више личи на праксу завере. Није ли знаковито што се за људска права косовских полицајаца опремљених кафом и ратлуком и њихово експресно ослобађање из српског казамата залаже један од најпознатијих адвоката у Србији Чедомир Стојковић? Познат по свом политичком активизму, а не професионалним дометима, да буде јасно. А тај политички активизам чине и напори да се толико одрекнемо себе зарад ЕУ и НАТО-а да одбацимо и своју заставу и пригрлимо неку коју су измислили он и његови. За то се, наравно, залаже шетањем против насиља.
КАД смо код те шетње против насиља, ту постоји још једна много занимљивија и индикативнија паралела. Горепоменути Хасан Абази је, поред тога што је синдикални косовски индустријалац, отац извесног Хакија Абазија, врло значајне фигуре не само у "косовском" политичком животу него, нажалост, и овом нашем. На "Косову" је Хаки био потпредседник "Владе Косова", а сада је посланик Куртијевог "Самоопредељења" у "парламенту" јужне српске покрајине. Важније од тога, Хаки Абази је био директор Рокфелер фондације за Балкан и с тог места дословно господарио највећим делом невладиног сектора у Србији.
Постоје наводи и да је посебно близак био с организаторима протеста колоквијално названог "Жута паткица", који су предводници "српског устанка против насиља". Његову моћ у Србији најбоље је илустровала управо епизода с хапшењем његовог оца када је његово ослобађање тражила читава "слободоумна јавност" у Србији с амбасадама на челу. Тада међу њима није било адвоката Стојковића, ваљда је још мислио да се може пробити радећи оно за шта се школовао.
Све је то ствар договора, кажу, само је питање ког договора. Да ли договора Вучића и Куртија да гажењем косовских Срба смање притисак који на власт врше антинасилни демонстранти у Београду? Да ли договора да се на Вучића и државу Србију истовремено изврши притисак на два фронта? Процените сами. А пут у пакао је поплочан најбољим намерама.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (1)