ЈАЛОВА КОЗМЕТИКА ДАВОСА: Ауторски текст Живадина Јовановића, бившег шефа дипломатије
ПОЛИТИКА експанзије и доминације Запада има дугу историју и фазе од периода колонијализма и неоколонијализма до стратегије ширења НАТО на Исток и "обојених револуција".

Фото Танјуг
Све је већи број аналитичара и на Западу који савремену политику доминације и експанзије Запада, на челу са САД, везују за само биће неолибералног мултинационалног корпоративног система и НАТО као челичну песницу тог система. У том смислу, и савремене ратове, били директни или proxy, виде као борбу за очување неолибералног система који је тешко замислив без непрекидне експанзије.
Како се са конституисањем мултиполарног светског поретка простор за политику доминације и експанзије сужава, то не значи да ће се носиоци мултинационалног корпоративног капитала одрећи система или да имају снаге и воље да га суштински промене. Козметика коју нуди Светски економски форум (WEF) показује се као неадекватан одговор на суштинске изазове. Прилагођавање би могло ићи, на једној страни, настављањем освајачких ратова, без обзира на смањене изгледе да задовоље све потребе система, а на другој страни, јачањем праксе унутрашње експанзије интереса јачих на рачун слабијих, у оквиру Запада. То, дакако, није посве нова појава, али би нови глобални трендови могли повећати њене размере, све до новог квалитета односа у постојећим групацијама и интеграцијама. Европа је у новије време већ показала своју спремност да америчке интересе стави испред својих сопствених: увела је америчке санкције Русији, одрекла се руског тржишта, јефтинији руски гас је заменила скупљим америчким, ко год да је минирао "Северни ток" 1 и 2 Европа је то прихватила као божји суд. Све у свему, она је тик пред рецесијом док САД бележe раст БДП од 2,7 одсто.

Фото АП
Африка није вољна да одступа од своје девизе Африка Африканцима, нити да се поново спушта низ неоколонијално западно уже. Нова конфигурација глобалних односа охрабрила је процесе економске, финансијске и политичке суверенизације, потискивања бивших колонијалних сила и оријентацију на партнере из БРИКС, првенствено на Русију и Кину које немају освајачку ни колонијалну историју.
Узмимо случај од пре четири године који је био светска вест. Велика Бритнија и САД су 2021. године избациле Француску из закљученог посла са Аустралијом, о испоруци нуклеарних подморница, вредног око 31 милијарду долара! Или, недавно обновљена јавна претензија новог америчког председника Доналда Трампа да САД желе да купе Гренланд од Данске, Панамски канал од Панаме, или да Канада треба да буде 51. држава САД!
Или пример, који није доступан јавности. Шефови две пријатељске државе политичког Запада, телефоном су разговарали помињући и скорији сусрет на потписивању уговора вредног од више милијарди долара. Посао је, ипак, отишaо трећој земљи. Није помогло ни то што се шифре у мобилним телефонима оба саговорника мењају свакодневно по више пута. Уосталом, тајно прислушкивање на врху међу чланицама НАТО већ дуго није тајна!
Технологија тајног прислушкивања већ толико је распрострањена да никаква шифровања не гарантују тајност. Важније поруке међу шефовима држава и влада, поново, све чешће преносе високорангирани курири-политичари, и то, углавном, усмено - рекао ми је добро обавештен пријатељ из утицајне европске земље, још далеке 1995. године.

ВЕЛИКИ ПРЕОКРЕТ У НАЈБРУТАЛНИЈЕМ РАТУ: Уз помоћ Путина пао главни град, Русија добија војну базу од непроцењивог значаја?
ДОГОДИО се преокрет у најбруталнијем рату и то захваљујући Владимиру Путину, председнику Русије. Наиме, суданске оружане снаге заузеле су Картум избацивши из делова суданског главног града побуњенике из Снага за брзу подршку. Реч је о важној прекретници у сукобу који ту афричку земљу пустоши већ две године.
31. 03. 2025. у 08:39

АМЕРИКА СПРЕМА ВЕЛИКИ УДАР: Бомбардери "убице" циљају нуклеарне електране у Ирану (ФОТО)
Сједињене Државе су распоредиле стелт бомбардере Б-2 Спирит у војну базу Дијего Гарсија у Индијском океану, потез који би наводно могао бити повезан са припремама за потенцијални напад на иранску нуклеарну инфраструктуру.
29. 03. 2025. у 19:25

ТЕШКИ ТРЕНУЦИ: Откривен узрок смрти Жељка Рутовића
ЈЕДАН је од ретких учесника филма "Видимо се у читуљи" који су преживели, преминуо је у Италији.
31. 03. 2025. у 12:59
Коментари (0)